Izba Pamięci Powstańców Warszawskich wreszcie z umową na budowę

16-10-2020

Zapowiadane od kilku lat miejsce w końcu doczeka się realizacji. Prezydent Warszawy podpisał kontrakt z wykonawcą prac. Obiekt odwiedzimy za dwa lata.

Podziel się ze znajomymi
Wizualizacja Izby Pamięci Powstańców Warszawskich
Wizualizacja Izby Pamięci Powstańców Warszawskich | Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszaawy
Przy podpisaniu umowy z wykonawcą była obecna inicjatorka budowy Izby - walcząca w Powstaniu Warszawskim jako dziecko - Wanda Traczyk-Stawska. Jak mówi - To najważniejszy dzień w moim bardzo długim marszu wypromowania cmentarza Powstańców Warszawy. Taki dostałam rozkaz: mam znaleźć kolegów, zadbać o to, żeby mieli swoje nazwiska, ale też by miejsce pochówku było godne ich walki i ich śmierci.

Budynek powstanie na Woli. Ma pełnić funkcje edukacyjno-martyrologiczne. Będą to dwa budynki i pawilon wejściowy z zapleczem technicznym oraz segmenty Muru Pamięci. Na Murze znajdą się tabliczki z nazwiskami ponad stu tysięcy ofiar cywilnych i wojskowych Powstania Warszawskiego oraz Rzezi Woli w 1944 roku. W strefie wejściowej od strony ulicy Wolskiej znajdzie się blok z salą edukacyjną przeznaczoną do prelekcji, wykładów, warsztatów dydaktycznych oraz wyświetlania filmów i archiwaliów. Izba ma być ulokowana w parkowej części, z dala od kurhanu i mogił. Wewnątrz znajdą się wystawy dokumentujące historię cmentarza, życie w okupowanej stolicy oraz ekspozycje poświęcone zbrodniom niemieckim w Warszawie. Izba powstanie w 2022 roku. Jej budowa pochłonie 23 miliony 186 tysięcy złotych.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto