Na Wesołej będzie szpital covidowy? Jest propozycja prezydenta Jacka Majchrowskiego

16-10-2020

Dawne budynki Szpitala Uniwersyteckiego na Wesołej mają zmienić się w specjalny oddział dla pacjentów z COVID-19. Tego chce prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podziel się ze znajomymi
Kopernika Steet view
Kopernika Steet view | wikipedia
Taką propozycję prezydent złożył wojewodzie małopolskiemu podczas zwołanego w środę sztabu kryzysowego. Nowe łóżka zakaźne mają powstać również w miejskich szpitalach - Żeromskiego i Narutowicza.

-  Brane pod uwagę są w zasadzie dwa budynki. Jeden po szpitalu zakaźnym, który jest mniej przydatny i drugi, tzw. "czerwona" chirurgia, który jest pusty i możliwy do szybkiego zastosowania. Budynki te jeszcze nie są przekazane miastu. Nie wiem, na jakim etapie jest demontaż wyposażenia. Jest pytanie, czy te instalacje są jeszcze czynne, czy już nie. Dzisiaj będę miał jasność - informuje prezydent.

Jak dodaje Jacek Majchrowski, sam Szpital Uniwersytecki zadeklarował przekazanie na potrzeby oddziałów covidowych budynku Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Równocześnie prezydent rozmawiał także z dyrektorami miejskich szpitali na temat wygospodarowania dodatkowych łóżek zakaźnych.

- Mają podać swoje propozycje. W Szpitalu Żeromskiego jest o wiele łatwiej wygospodarować miejsca, niż w "Narutowiczu", który jest zwartym budynkiem. "Żeromski" jest podzielony na pawilony. Jesteśmy na etapie rozmów, żeby przekazano nam fragment skrzydła, gdzie jest stacja krwiodawstwa. W ciągu miesiąca można to dostosować - wyjaśnia Jacek Majchrowski.

Dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. "Żeromskiego" w Krakowie zapowiada, że decyzje ws. utworzenia łóżek covidowych zostały już podjęte.

- Wstrzymujemy wszystkie przyjęcia planowe, więc łóżka nam się zwolnią. W tej chwili pracujemy nad planem dyslokacji oddziałów, tak, żeby łózka covidowe można było logicznie rozłożyć. Myślę, że uda się wygospodarować ich około 50. - stwierdza.

Prezydent Majchrowski podkreśla, że krakowskie szpitale są przygotowane na przyjmowanie pacjentów zakaźnych. Nie brakuje ani sprzętu, ani środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.
Posłuchaj materiału Kuby Kusego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto