Transport w dobie pandemii

17-10-2020

Taksówkarze tracą kursy, właściciele busów liczą straty...

Podziel się ze znajomymi
Transport w Koszalinie w dobie pandemii
Transport w Koszalinie w dobie pandemii | pixabay
 Koszalin od tygodnia jest w czerwonej strefie Covid. Oznacza to restrykcje i zaostrzenie reżimu sanitarnego na wielu płaszczyznach życia społecznego. Także w środkach transportu. To trudny czas zarówno dla prywatnych, jak i publicznych przewoźników. Mamy mniej pracy, a co za tym idzie zmniejszyły się nasze dochody – mówią taksówkarze.

- W związku z ograniczeniami obowiązującymi w czerwonych strefach mamy mniej kursów. Bary, restauracje czy puby są czynne tylko do godz. 20 więc koszalinianie nie potrzebują taksówek, aby ich zawiozły po imprezach do domu. Odwołano też wydarzenia kulturalne, a to także przekłada się na naszą pracę – powiedziała Radiu Plus prezes Radmor Taxi, Elżbieta Konarska. Zapewniła jednocześnie, że każda taksówka jest dezynfekowana w zasadzie po każdym kursie, a co kilkadziesiąt minut także wietrzona.

Trudną sytuację w pracy publicznego transportu potwierdzają także kierowcy busów, które odjeżdżają z koszalińskiego dworca.

- Wozimy każdorazowo po kilka osób. Starsi ludzie praktycznie nie jeżdżą. Jak tak dalej pójdzie, to stracimy miejsca pracy. Właścicielom firm przewozowych po prostu nie będzie się opłacało dalsze funkcjonowanie. To jest dramat – mówi naszemu reporterowi jeden z kierowców busa.

A jak wygląda przestrzeganie reżimu sanitarnego w środkach komunikacji?

- W zasadzie większość spotkanych pasażerów nosi maseczki i często dezynfekuje dłonie. W pociągach widać dbałość o higienę. Jest też znacząco mniej pasażerów – powiedział spotkany przez nas jeden z pasażerów.

Jak twierdzą fachowcy od transportu publicznego, po pandemii trzeba będzie na nowo opracować systemy komunikacji. Pasażerowie nie będą chcieli już jeździć zatłoczonymi autobusami, czy pociągami. Część z nich przesiądzie się do samochodów, część po odwołaniu stanu epidemicznego pozostanie w trybie pracy zdalnej. Włodarze i prywatni przewoźnicy muszą się liczyć także z tym, że po epidemii wpływy z biletów będą spadać. 

(posłuchaj naszych rozmówców)

Q

Taksówki w czerwonej strefie Covid
Jak przestrzegane są obostrzenia w środkach transportu publicznego?

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto