[AKTUALIZACJA] Zwolennicy aborcji eugenicznej protestowali m.in. przed kościołami w regionie

26-10-2020

Protestujący wtargnęli do koszalińskiej katedry. Interweniowała policja.

Podziel się ze znajomymi
Protest przed koszalińską katedrą
Protest przed koszalińską katedrą | www.koszalin.gosc.pl
Protesty osób, które nie zgadzają się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o przerywaniu ciąży przeniosły się wczoraj m.in. przed kościoły.

Do takich krótkich manifestacji doszło m.in. w Szczecinku czy w Kołobrzegu, ale nie doszło tam do zakłócenia Mszy św. W gronie protestujących dominowała młodzież w wieku 18-20 lat. Mieli ze sobą transparenty czy kartki z napisami m.in. "nie ma zgody na to piekło", czy "Moje ciało, mój wybór", "Wybór, nie zakaz" oraz bardziej wulgarne określenia, które również wykrzykiwali.

W Koszalinie wczoraj protestujący koło południa przemieszali się po mieście samochodami i klaksonami okazywali swoje niezadowolenie, a wieczorem protestowali przed katedrą. Kilkanaście osób weszło do środka zakłócając nabożeństwo różańcowe. Interweniowała policja. Policjanci wylegitymowali protestujących, zabezpieczyli ich transparenty, a także telefony (przede wszystkim dla celów dowodowych, a to dlatego, że protestujący nagrywali całe zajście). Za przerywanie kultu religijnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

"Mamy tutaj do czynienia z naruszaniem ładu społecznego i również świadczy to o miałkości treściowej tych protestów. Są one nacechowane dużymi emocjami, natomiast zdradzają one brak gotowości do dyskusji czy dialogu. Są może próbą zastraszenia czy zdyskredytowania tych, którzy myślą inaczej. To nie jest dobry prognostyk na przyszłość"- komentuje ks. Wojciech Parfianowicz z tygodnika "Gość Niedzielny".

Jednocześnie publicysta wyraża swoje zdziwienie tym, że protestujący udali się do kościołów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "Nauczanie Kościoła w tej kwestii jest znane od lat, a nawet od wieków. Tu mamy do czynienia z orzeczeniem TK, które w nauczaniu Kościoła w tej kwestii nic nie zmienia. Nie wiem więc, czego domagają się protestujący pod kościołami. Czy zmiany nauczania Kościoła w tej kwestii. To jest niemożliwe"- wyjaśnia ks. Parfianowicz.

"Próbuje się ten dyskurs o aborcji sprowadzić do wymiaru religijnego. Ochrona życia jest sprawą praw człowieka. Jest sprawą fundamentalną, która nie wymaga określonego światopoglądu religijnego, tylko jest kwestią dotyczącą ludzkości"- dodaje dziennikarz.

W naszym regionie protesty odbyły się wczoraj w Szczecinku, Kołobrzegu, Koszalinie, Złocieńcu, Drawsku Pomorskim, Czaplinku.

Alicja Górska/js


sonda protest Koszalin
Monika Kosiec, rzecznik KMP w Koszalinie
ks. Wojciech Parfianowicz, tygodnik "Gość Niedzielny Koszalin"

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto