Abp Grzegorz Ryś: Msza św. w intencji ojczyzny

11-11-2020

Co dzisiaj jest naszym trądem? - zastanawiał się abp Grzegorz Ryś w łódzkiej katedrze. W środę, w Święto 11 Listopada, metropolita łódzki odprawił Mszę św. w intencji ojczyzny.

Podziel się ze znajomymi
Abp Grzegorz Ryś: Msza św. w intencji ojczyzny
Abp Grzegorz Ryś: Msza św. w intencji ojczyzny
W wygłoszonym w katedrze kazaniu abp Grzegorz Ryś nawiązywał do ewangelicznego opisu spotkania Jezusa z grupą trędowatych. Czytane Słowo stało się pretekstem do zastanowienia, co obecnie może być uznane za trąd.

ZOBACZ FILM

O tym trądzie możemy myśleć na wiele sposobów. Od niedzieli czytam to Słowo na dzisiaj, wydaje mi się tak niesłychanie ważne. I od niedzieli też narasta we mnie pytanie: co byście dziś nazwali tym trądem?
Pewnie, że może najłatwiej byłoby powiedzieć, że tym trądem jest epidemia, pandemia. Znanym dane z wczorajszego dnia: ponad 25 tys. 25,5 tysiąca ludzi dowiedziało się o swoim zakażeniu. Ale myślę, że to nie tylko to.
Do końca nie wiadomo, z czym jest dzisiaj trudniej walczyć. Czy z tym trądem, jakim jest pandemia? czy z tym trądem, o którym mówił na początku liturgii ks. prałat, jakim jest dramatyczny podział między Polakami? czy może z tym trądem, którym jest wzajemne osądzanie siebie? może z tym trądem, którym jest nagłośniony grzech Kościoła? Ile jest sytuacji tego trądu?
Ta Ewangelia mówi, że te sytuacje powinny nas zmobilizować wszystkich ku jedności. Żadnego z tych trądów nie przełamiemy w pojedynkę. Takie wyzwanie woła o jedność.


ZOBACZ ZDJĘCIA

W związku z sytuacją epidemiczną na placu katedralnym, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Łodzi, nie odbywały się oficjalne uroczystości państwowe ani samorządowe.

POSŁUCHAJ:
Abp Grzegorz Ryś: co jest trądem?
Abp Grzegorz Ryś: całe kazanie

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto