Biskupi diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej modlili się w intencji Ojczyzny

12-11-2020

Biskupi diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej modlili się wczoraj w intencji Ojczyzny. W miastach regionu z racji epidemii nie było uroczystego świętowania Narodowego Święta Niepodległości.

Podziel się ze znajomymi
Uroczystości 40-lecia parafii oraz Święta Niepodległości w kołobrzeskiej bazylice
Uroczystości 40-lecia parafii oraz Święta Niepodległości w kołobrzeskiej bazylice | alg
102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do dziękowania- uważa biskup pomocniczy diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył wczoraj Mszy św. w koszalińskiej katedrze.

Mówił w homilii: "Dziękujemy za tych, o których pamięta historia, ale może jeszcze bardziej za tych, o których nic nie wiemy, bo ich trud, choć obfity, pozostał ukryty. Dziękujemy za ojców i matki, którzy tworzyli wspaniałe rodziny, w których najgłębiej przechowywała się zarówno Ewangelia, jak i polskość" - mówił biskup.

Bp Włodarczyk zwrócił również  uwagę na kontekst tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, przypominając o 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz Bitwy Warszawskiej. Wspomniał też o niepokojach społecznych spowodowanych protestami, które w ostatnich tygodniach widoczne były na ulicach wielu miast i miejscowości.
"Ludzie wychodzą na ulicę, mówiąc, że jutro chcieliby obudzić się w nowej Polsce. Pytam się razem z nimi, jaka ma być ta nowa Polska? Jakimi my mamy być Polakami? Na czym chcemy budować naszą rzeczywistość?"- stawiał pytania biskup i przypomniał postawę oraz nauczania św. Jana Pawła II.

Biskup diecezjalny Edward Dajczak świętował wczoraj w Kołobrzegu. W bazylice przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny oraz z okazji 40-lecia tej parafii.
"W dniu dzisiejszym proszę wielką modlitwą Eucharystii o to, aby Chrystus nie przestawał być dla was otwartą księgą życia - na przyszłość, na nasze polskie jutro. To słowa świętego Jana Pawła II"- mówił bp Dajczak.

Ze względu na pandemię w Koszalinie nie odbyły się tradycyjne uroczystości patriotyczne. Prezydent miasta wraz z parlamentarzystami i przedstawicielami Garnizonu Koszalin złożyli tylko wiązankę kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Alicja Górska

bp Edward Dajczak; framgnety homilii
bp Krzysztof Włodarczyk, wybrane fragmenty homilii z 11.11.2020

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto