Rzuć palenie! Zachęca gnieźnieński sanepid

19-11-2020

Dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Obchodzony jest od ponad 30 lat, w trzeci czwartek listopada. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie zachęcają do zerwania z nałogiem.

Podziel się ze znajomymi
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym, jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. W Polsce obchodzony jest od 1992 roku.

W Polsce co roku z powodu palenia umiera ok. 70 tys. osób, jest to więcej zgonów niż z powodu morderstw, samobójstw, używania narkotyków, picia alkoholu, AIDS, wypadków razem wziętych.
Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie! 
Materiał przygotowała Joanna Kubicka

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto