Ozdrowieńcy z Pomorza oddają osocze

20-11-2020

Do Szpitala im. św. Wojciecha w Gdańsku zgłosiło się już ponad 60 osób.

Podziel się ze znajomymi
fot.pixabay.com
fot.pixabay.com
W pozyskiwaniu osocza od ozdrowieńców Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pomaga spółka Copernicus. W celu przyspieszenia procedur, w szpitalu św. Wojciecha przeprowadzana jest wstępna kwalifikacja dawców. Pozwoli ona na znalezienie osób, któe przeszły Covid-19 i mają odpowiednią ilość przeciwciał w osoczu.

"Z informacji uzyskanych w szpitalu na Zaspie wynika, że w ciągu pierwszych dwóch dni kwalifikacji zgłosiło się 61 chętnych do oddania osocza – 30 kobiet i 31 mężczyzn. Ponadto, ok. 10 kolejnych osób, które skontaktowały się, musi jeszcze poczekać od 14 do 28 dni. To bardzo dużo, jak na tak krótki czas. Odzew przerósł nasze oczekiwania" – mówi Małgorzata Kulpan pełnomocnik zarządu spółki Copernicus ds. diagnostyki laboratoryjnej.

Badanie trwa mniej więcej tyle samo, ile pobranie krwi, ale z uwagi na pandemię i zachowanie zasad epidemiologicznych pacjenci są rejestrowani co 15 min.

W województwie pomorskim osocze można także oddać w terenowych oddziałach RCKiK w Kościerzynie, Gdyni-Redłowie, Kartuzach i Wejherowie. Ponadto, w oddziałach terenowych w Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Kwidzynie istnieje możliwość oddania przez ozdrowieńców krwi pełnej (450 ml).

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto