Komputery wspierają zdalne nauczanie

21-11-2020

Coraz więcej komputerowego sprzętu wspiera olsztyńskich uczniów i nauczycieli w zdalnych lekcjach.

Podziel się ze znajomymi
Laptopy trafiły do najbardziej potrzebujących uczniów.
Laptopy trafiły do najbardziej potrzebujących uczniów. | pixabay
Do tej pory kupiliśmy ponad 230 laptopów z oprogramowaniem. Przenośne komputery to jednak nie jedyny potrzebny sprzęt. Placówki zaopatrzone zostaną także w komputery stacjonarne oraz kamery internetowe.

Kupione laptopy trafiły do najbardziej potrzebujących uczniów, m.in. do rodzinnych domów dziecka. Nadal pracujemy, by zaspokoić ogromne potrzeby dzieci i młodzieży w tym zakresie. Częściowo zakupy zostały sfinansowane z programów zewnętrznych, ale przeznaczyliśmy na to również ok. 260 tysięcy złotych z kasy miasta. W następnym tygodniu ma zostać rozstrzygnięte postępowanie dotyczące kolejnych niemal 60 laptopów.

Pracujemy też nad sukcesywną wymianą komputerów stacjonarnych dla nauczycieli. To także ułatwi pracę w czasach pandemii. Niedługo rozstrzygniemy przetarg na ok. 135 zestawów komputerowych, które będą się znajdowały w salach lekcyjnych.

- Poza tym kupiliśmy już 50 kamer internetowych, które na początku grudnia trafią do szkół - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Będą wykorzystane, gdy wróci nauka stacjonarna. Umożliwią uczestnictwo w lekcjach tym uczniom, którzy będą w kwarantannie lub w izolacji.

Ale to nie koniec. Dążymy do tego by nasze szkoły były nowoczesne i jak najbardziej przyjazne rodzicom.

- Już 70 proc. z nich pracuje na platformie MS Teams, prowadząc zdalną naukę - informuje dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, Anida Samoraj. - Rekomendujemy to wszystkim placówkom, oferując nauczycielom i dyrektorom wsparcie w postaci szkoleń. Mamy nadzieję, że z czasem wszystkie szkoły będą pracować na tym systemie, po to by ułatwić życie rodzicom. Wiadomo, że często dzieci uczą się w różnych szkołach, a rodzice muszą przełączać się pomiędzy różnymi platformami i to komplikuje im niepotrzebnie życie.

 Sprzęt do zdalnej nauki w liczbach

* 30 laptopów (za kwotę 99 962,10 PLN; program "Zdalna szkoła")

*90 laptopów (za kwotę 259 480,80 PLN; budżet miasta)

*113 laptopów do rodzinnych domów dziecka (z tarczy antykryzysowej)

*50 kamer internetowych

*59 laptopów (otwarcie ofert 24 listopada; program "Zdalna szkoła+")

*ok. 135 zestawów komputerowych, które będą się znajdowały w salach lekcyjnych (postępowanie w toku).

Komputery są wyposażone w oprogramowanie, które będzie potrzebne w szkole, dostępem do internetu oraz wyposażeniem (myszką i torbą).

msz/UM Olsztyna

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto