Zawalczą o tytuł "'EkstraKLASY Wojskowej"

27-11-2020

Blisko 300 osób powalczy o historyczny tryumf w rozgrywanym po raz pierwszy Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim. Do eliminacji zgłosiło się z całej Polski aż 99 szkół, każdą z nich reprezentować będzie po trzech uczniów.

Podziel się ze znajomymi
Rpozpoczyna się Turniej EkstraKLASA Wojskowa"
Rpozpoczyna się Turniej EkstraKLASA Wojskowa" | MON/Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem RP"
Turniej jest adresowany do uczniów klas o profilu wojskowym, uczących się w szkołach prowadzących „Oddziały Przygotowania Wojskowego” i „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, czyli programów edukacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, koordynowanych przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Uczniowie sprawdzą się z wiedzy o wojsku w turnieju on-line. Turniej dla uczniów będzie miał charakter wieloetapowy. Do 25 listopada szkoły, które chciały wziąć w nim udział, musiały zgłosić trzech uczniów, którzy stanowić będą reprezentację szkoły. O tym, jak wyłonić trzech takich reprezentantów, decydowały same placówki edukacyjne. „Cieszymy się, że jest taka instytucja, która jest wstanie koordynować takimi działaniami, że jest instytucja, która wspiera klasy mundurowe. Dzięki temu że funkcjonuje Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej uczniowie klas mundurowych czują, że wojsko ma na nich pomysł, że wojsko o nich się upomina oraz wojsko jest wstanie ich inspirować” - mówi ppor. Damian Duda z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Z. Herberta w Lublinie.

Z Lubelszczyzny do Turnieju nie brakowało chętnych. Do eliminacji przystąpią uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Białej Podlaskiej Państwowej Szkoły Wyższej; Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej; Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym; Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie; Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie; Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych Zamość im. Powstania Zamoyskiego oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Z. Herberta w Lublinie.

„Cieszymy się, że taka w forma w takim czasie jest akurat dostępna dla uczniów klas mundurowych. Jest to dla nich dodatkowy bodziec do tego żeby mogli poszukiwać wiedzy na temat Wojska Polskiego, motywuje to ich do tego żeby pomimo trudnej sytuacji jednak zbliżyć się do tej tematyki wojskowej. Ponadto wiadomo.. rywalizacja pozwala zapomnieć o tym, ze sytuacja jest trudno, a ponadto motywuje i rozwija – mówi Damian Duda

Zgłoszeni uczniowie będą mogli zapoznać się z materiałem do samokształcenia, który będzie bazą pytań w Turnieju. Materiał zawierać będzie zagadnienia i obszary tematyczne objęte programem nauczania w obu programach. Samokształcenie odbędzie się w oparciu o Platformę e-learning Resortu Obrony Narodowej w formie kursu zamkniętego. Uczniowie zalogują się na platformę na podstawie danych zgłoszonych przez szkołę w formularzu. Pierwsza runda i pytania dla młodych miłośników munduru rozpocznie się 10 grudnia - wtedy rozpoczną się oficjalne eliminacje o tytuł EkstraKLASY Wojskowej. Drużyny reprezentujące szkoły przystąpią do turnieju w formie zdalnej. Wszyscy zalogowani będą na tej samej platformie e-learningowej, z której korzystali podczas samokształcenia. Punkty zdobyte przez uczniów zostaną następnie zsumowane. Do następnego etapu przejdzie szesnaście drużyn, które osiągną najwyższą, łączną sumę punktów.
Kolejne etapy turnieju aż do fazy finałowej będą rozgrywane w systemie pucharowym. Wszystkie, aż do meczu o I miejsce, odbędą się na platformie e-learningowej na takich samych zasadach jak we wcześniejszych etapach Turnieju. Pytania będę miały rosnący poziom trudności wraz następowaniem kolejnych faz turnieju.

Dopiero sam finał rozegrany zostanie na żywo. Wszystko wskazuje, że będzie to 25 stycznia 2021. Z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z pandemią organizatorzy zastrzegają w regulaminie elastyczne podejście do terminów.

Zwycięzca Turnieju zostanie mistrzem Ekstraklasy Wojskowej i otrzyma puchar przechodni. Będzie się nim cieszyć przez cały 2021 rok, do czasu wyłonienia nowego mistrza. Oprócz tego MON przewiduje nagrody rzeczowe dla zdobywców I, II i III miejsca.


Oprac. Małgorzata Oroń
ppor. Damian Duda; Turniej on-line mobilizuje młodzież do zdobywania wiedzy o Wojsku Polskim

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto