Ks. Parfianowicz o kryzysie w Kościele: To dobrze, że jest źle

30-12-2020

Epidemia ujawniła, czy pogłębiła podziały w Kościele? Czy czas próby przeszliśmy pomyślnie? Co może uratować Kościół i pomóc wyjść z tego kryzysu?

Podziel się ze znajomymi
ks. Wojciech Parfianowicz, "Gość Niedzielny"
ks. Wojciech Parfianowicz, "Gość Niedzielny" | alg
Epidemia, zamknięte kościoły bądź znacznie ograniczona liczba wiernych w czasie liturgii. Inaczej przeżywane święta. Kolejny film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele, protesty zwolenników aborcji po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

W diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej tragiczny wypadek rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, odwołane bądź przeniesione do internetu rekolekcje, pielgrzymki, spotkania wspólnot. W statystykach pokazujących liczbę zgonów chorych na Covid-19 są także osoby konsekrowane i duchowni z diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. Walki z chorobą nie wygrali m.in. ks. prof. Edward Sienkiewicz, misjonarz w Boliwii ks. Józef Białasik; o. Janusz Maria Szypulski, franciszkanin z Darłowa; br. Sebastian Majcher, kapucyn z Wałcza, o. Tadeusz Kaszowski, redemptorysta ze Szczecinka oraz ks. Zbigniew Regliński, były proboszcz parafii mariackiej w Szczecinku. Zmarło wielu świeckich.Taki był mijający rok dla Kościoła w Polsce i diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej.

W diecezji trwa synod. W tym roku rozpoczęły się sesje synodalne, jedna poświęcona była rodzinom a druga wiernym świeckim. Wśród zgłaszanych przez członków synodu spraw, zwracano uwagę na konieczność zorganizowania duszpasterstwa związków niesakramentalnych w największych ośrodkach w diecezji. Zgłoszono też potrzebę towarzyszenia rodzicom, którzy mają za sobą staranie się o dziecko metodą in-vitro, a także rodzinom, w których dzieci odkrywają u siebie skłonności homoseksualne. Czy to odczytywanie znaków czasu w Kościele?

Szacuje się, że po epidemii część ludzi już nie wróci do kościołów. Jak będzie więc wyglądał Kościół w Polsce po pandemii? Zgoda biskupów na ograniczenia wiernych w czasie liturgii, udzielanie Komunii Świętej na rękę, ograniczenia kapelanów szpitalnych w posłudze, przez co wielu chorych na Covid – 19 umierało bez sakramentów- to zarzuty części katolików pod adresem hierarchów. Epidemia ujawniła, czy pogłębiła podziały w Kościele? Czy czas próby przeszliśmy pomyślnie? Co może uratować Kościół i pomóc wyjść z tego kryzysu?

M.in. o tym rozmawialiśmy z ks. Wojciechem Parfianowiczem, kierownikiem diecezjalnego oddziału tygodnika „Gość Niedzielny”.

Alicja Górska, zapraszam do wysłuchania całej rozmowy.

Podsumowanie roku 2020 w Kościele i diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej cz.1
Podsumowanie roku 2020 w Kościele i diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej cz.2
Podsumowanie roku 2020 w Kościele i diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej cz.3
Podsumowanie roku 2020 w Kościele i diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej cz.4
Podsumowanie roku 2020 w Kościele i diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej cz.5
Podsumowanie roku 2020 w Kościele i diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej cz.6

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto