Zamiast dzikiego parkingu park. Rozpoczynają się prace przy ul. Wita Stwosza

12-01-2021

Rozpoczęły się prace przy budowie parku w rejonie ul. Rakowickiej i Wita Stwosza. Do niedawna był tam dziki parking, niedługo powstanie kasztanowy ogród.

Podziel się ze znajomymi
Park Wita Stwosza
Park Wita Stwosza | ZZM Kraków
Obecnie z tego niewielkiego terenu usuwane są nielegalnie zaparkowane samochody. Następnie wykonawca ogrodzi działkę i wyburzy stojący tam, zrujnowany budynek. Zieleniec ma być gotowy w czerwcu tego roku.

- Ten park będzie wyjątkowy, bo będzie pierwszym z Ogrodów Krakowian, w którym pojawią się elementy wodne, w postaci sadzawki. To będzie ogród kasztanowy, więc te charakterystyczne dla tych drzew elementy będą miały swoje odzwierciedlenie w urządzeniach dla dzieci - wyjaśnia Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na terenie nowego parku pojawią się również dodatkowe drzewa. Teren wzbogaci się m.in. o 24 lipy czy 2 kasztanowce czerwone. ZZM przewiduje też posadzenie kilku tysięcy bylin.

Z rozpoczęcia prac cieszy się Grzegorz Sobol, radny Starego Miasta i jeden z inicjatorów jego powstania.

- Ten park powstał rzutem na taśmę. Jego historia jest mocno zawiła i nie wierzyłem do końca, że znajdzie swój szczęśliwy finał. Gdy zainteresowałem się sprawą nie było wiadomo, do kogo należą działki, czy do zakonu, czy do Agencji Mienia Wojskowego. Co więcej przesądzona była już sprzedaż gruntów, które miały trafić do dewelopera - stwierdza Sobol.

Radny odwołuje się do sytuacji z końca 2017 roku. Wówczas rada miasta podjęła decyzję o sprzedaży działek należących do trzech miejskich jednostek za kwotę 7 mln. zł. W kolejnym roku rozpisany został przetarg, jednak na miesiąc przed jego rozstrzygnięciem radni uchylili poprzednią uchwałę i postępowanie trzeba było unieważnić. Stało się tak wbrew opinii prezydenta Jacka Majchrowskiego, który stanowczo podkreślał, że budowa parku przy ruchliwej arterii nie ma sensu.

- Ta opinia była napisana w trybie przypuszczającym, a pod budową parku podpisało się kilka tys. osób, by z kolei mieliśmy opinię pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Krakowskiej, którzy stwierdzili, że park w tym miejscu jest pożądany. Przypomnę, że najbliższym, zielonym miejscem w tym rejonie jest Cmentarz Rakowicki. Nie zgadzam się z opinią, że zabudowa deweloperska jest dla mieszkańców lepsza od zieleni - ironizuje Grzegorz Sobol.

Koszt budowy nowego parku to nieco ponad dwa miliony złotych.
Posłuchaj materiału Kuby Kusego

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto