Czy łatwo znaleźć pracę w województwie pomorskim?

12-01-2021

Mimo pandemii koronawirusa, stopa bezrobocia w grudniu 2020 roku była większa tylko o 0.5 pkt. proc. w porównaniu do grudnia 2019 roku.

Podziel się ze znajomymi
foto: pixabay.com
foto: pixabay.com
W jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na gospodarkę w kraju? Największe straty widać w sektorach, które opierały się na bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, jednak w szerszej perspektywie, nie widać znaczących zmian.

Sytuacja gospodarcza w 2020 roku miała przełożenie na rynek pracy. Sytuacja na Pomorzu nie była najgorsza. Według szacunków Wojewódzkiego Urzędu Pracy, stopa bezrobocia na koniec 2020 roku wyniosła 5.9%, gdzie w analogicznym okresie 2019 roku była na poziomie 5.4%, tym samym rok do roku liczba bezrobotnych wzrosła o blisko 15 tys. osób.

Największą stopę bezrobocia odnotowano w powiatach: nowodworskim, malborskim i lęborskim. Składały się na to głównie dwa czynniki - najmniejsza liczba pojawiających się tam ofert pracy oraz brak dużych przedsiębiorstw, które w trakcie pandemii dają stabilne zatrudnienie. Najmniejszy odsetek bezrobotnych zanotowano w Trójmieście - najmniej w Sopocie.

Mimo pandemii na pomorskim rynku pracy wciąż pojawiają się oferty zatrudnienia. Branże najbardziej popularne to ogólnie rozumiana sprzedaż, w tym rynek transportu - spedycji - logistyki. Wciąż nowe zapotrzebowania rekrutacyjne pojawiają się na rynku IT, który w ciągu ostatnich kilku lat mocno rozwinął się na Pomorzu. Ta branża pozostanie mocna co najmniej na kilka lat. Specjalistów także poszukuje się w branży dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Około 30% publikowanych ofert pracy, ma opcję zdalnej rekrutacji. Wciąż pożądane jest wykształcenie, znajomość języków obcych i kompetencje miękkie, jednak to co najmniej kilkuletnie doświadczenie może być gwarantem zatrudnienia. Wynika to z faktu, że osoby z doświadczeniem zawodowym nie wymagają tak długiego wdrażania w obowiązki - co w pandemii, często przy pracy zdalnej - może być problematyczne.

Czy jesteśmy w stanie przewidzieć jak sytuacja na rynku pracy rozwinie się w ciągu najbliższych miesięcy? Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Im szybciej ustanie, tym szybciej gospodarka ponownie zacznie się rozwijać. Wraz z jej ponownym rozruchem - pojawi się więcej ofert pracy.
 
Czy łatwo znaleźć pracę w województwie pomorskim?

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto