Słupski szpital zaczyna rehabilitację osób po koronawirusie

26-01-2021

Rehabilitacja będzie przebiegała hybrydowo, a skierowana jest do pacjentów kardiologicznych, którzy przebyli COVID-19, ale wciąż zmagają się z powikłaniami.

Podziel się ze znajomymi
Szpital w Słupsku
Szpital w Słupsku | materiały prasowe
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zaczyna zaczyna rehabilitację osób po koronawirusie. Rehabilitacja skierowana jest do pacjentów kardiologicznych, którzy przebyli COVID-19, ale wciąż zmagają się z powikłaniami takimi jak przewlekły kaszel, duszność, nawracające bóle głowy, kołatanie serca, bóle mięśni i stawów, depresja, utrata lub zmiana smaku i węchu, dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz problemy z uwagą, pamięcią i skupieniem.

- Chcemy jak najbardziej wspomóc pacjentów post-COVID w powrocie do jak najwyższej sprawności i pracy zawodowej – mówi Damian Sendrowski, koordynator oddziału kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Nowo powstały termin- LONG COVID określa niekorzystny zespół licznych objawów u ozdrowieńców dramatycznie obniżający jakość życia i możliwości szybkiego powrotu do normalnej aktywności. Jednym ze sposobów poprawy jest udział w programach rehabilitacji – tłumaczy dr Damian Sendrowski.

Nowością w słupskim szpitalu będzie wdrożenie rehabilitacji hybrydowej z nadzorem telemetrycznym aktywności fizycznej w warunkach domowych. - Rehabilitacja będzie przebiegała hybrydowo. Zaczniemy na oddziale, przeprowadzimy konsultacje kardiologiczną, psychologiczną, dietetyczną i sprawdzimy wydolność fizyczną pacjenta, następnie nauczymy odpowiednich ćwiczeń i później wydamy sprzęt: przenośny ekg bluetooth, ciśnieniomierz bluetooth, z natychmiastową transmisją danych do fizjoterapeuty. Wówczas po jego nadzorem będzie można rehabilitować się w warunkach domowych- wyjaśnia dr Sendrowski.

Pomoc dla pacjentów realizowana będzie w ramach programu: „Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020”. 

Zapisy na dzienną rehabilitację kardiologiczną ukierunkowaną na pacjentów z przebytym COVID-19 prowadzi opiekun pacjenta Milena Abramczuk tel. 509 575 216.

M. W-M.
Damian Sendrowski, koordynator oddziału kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto