W Koszalinie uczczono pamięć ofiar bolszewizmu

10-02-2021

W 81. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir złożono kwiaty przed pomnikiem Ofiar Bolszewizmu. Następnie w świątyni została odprawiona Msza święta w intencji wszystkich poległych.

Podziel się ze znajomymi
Msza św. w intencji Związku Sybiraków w koszalińskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Zadarki.
Msza św. w intencji Związku Sybiraków w koszalińskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Zadarki. | Ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny"
Dziś w Koszalinie uczczono pamięć ofiar bolszewizmu. W 81. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir w 1940 roku przedstawiciele władz Koszalina oraz środowiska kombatantów i sybiraków złożyli kwiaty przed pomnikiem Ofiar Bolszewizmu przed koszalińską katedrą. Następnie w świątyni została odprawiona Msza święta w intencji wszystkich poległych.

-Uroczystości były skromne z powodu pandemii Covid-19- tłumaczy prezydent Koszalina Piotr Jedliński. -Najważniejsze jednak, że pamiętamy w Koszalinie o naszych rodakach wywiezionych w okropnych warunkach na tereny dalekiej Syberii- dodał.

Homilię podczas Mszy świętej w koszalińskiej katedrze wygłosił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. -Były czasy kiedy nie można było oficjalnie mówić o tych kartach historii, ale stopniowo świadomość o tym, co się wtedy stało była coraz większa i
wyłaniała nie tylko dramatyczne i okrutne sceny, ale również piękne historie, które nazywamy bohaterstwem, a tu w kościele możemy nawet mówić o życiorysach ludzi świętych. Ludzi świętych, którzy wiedzieli, że jeżeli mogą przetrwać, to tylko wtedy przetrwają , kiedy w sercu zachowają swoją wiarę.


Koszaliński oddział Związku Sybiraków liczy obecnie około 400 osób. W 1989 roku było ich ponad tysiąc.

M. W-M.
Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, prezes zarządu koła i oddziału Związku Sybiraków w Koszalinie Anatol Gonczarewicz oraz Sybirak Stefan Kamiński
Biskup Krzysztof Zadarko

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto