"Macierzyństwo" w centrum bezpieczeństwa

18-02-2021

Słynna rzeźba została zabrana sprzed dawnego hotelu koło dworca. Przewieziono ją z terenu przy pl. Konstytucji 3 Maja do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa.

Podziel się ze znajomymi
Rzeźba " Macierzyństwo" .
Rzeźba " Macierzyństwo" . | UM Olsztyna
Aby przetransportować zabytkową rzeźbę, niezbędny był dźwig i ciężarówka. Teraz dzieło będzie bezpiecznie czekać na terenie RCB przy ul. Augustowskiej.

- Wkrótce mieszkańcy będą mogli zdecydować o jej nowym miejscu – zapowiada Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

Mieszkańcy niedawno proponowali poprzez Internet nową lokalizację rzeźby. Łącznie wpłynęło ponad 20 propozycji poprzez e-mail oraz kilkanaście przez portal społecznościowy. Teraz  sprawdzane są zaproponowane miejsca m.in. pod względem własności gruntu oraz przebiegu podziemnych sieci - co ma wpływ na możliwość umiejscowienia obiektu. Następnie zaplanowano  sondę.

W stolicy Warmii i Mazur są dwie rzeźby zatytułowane "Macierzyństwo". Jedna z nich stoi na pl. Jana Pawła II przed ratuszem. Autorem obu odlewów z brązu jest Kazimierz Zieliński. W twórczości artysty najważniejsze miejsce zajmował akt kobiecy - to był główny motyw jego zainteresowań. Najważniejsze z prac Zielińskiego można oglądać m.in. w Kopenhadze, Warszawie i właśnie w naszym mieście. Olsztyńskie rzeźby powstały w 1978 roku.

msz/UM Olsztyna

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto