Urodziny Mikołaja Kopernika

19-02-2021

Dziś mija 548 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Chociaż urodził się w Toruniu to właśnie na Warmii spędził większość życia.

Podziel się ze znajomymi
548 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.
548 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. | Muzeum we Fromborku
Był astronomem, kanonikiem, prawnikiem, matematykiem, lekarzem, ekonomistą. 548 lat temu w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik.Wielki naukowiec najbardziej związany był z Warmią, na której spędził większość swego życia.

Ważnym punktem na mapie działalności uczonego był Frombork. Kopernik, jako warmiński kanonik, mieszkał we Fromborku z niewielką przerwą od 1510 do 1543 roku. Tam też tworzył swoje najsłynniejsze prace. We Fromborku wybitny Astronom też zmarł i został pochowany w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła.

Frombork obchodzi dziś uroczyście 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Od godz. 10:00, na Rynku Fromborka zostanie ustawiona karta urodzinowa formatu 90 x 60 cm. Każdy będzie mógł napisać życzenia dla Mikołaja Kopernika.

O godz. 11.00 w Bazylice  Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła odprawiona  zostanie  Msza święta dziękczynna za dar życia uczonego.

O godz. 12.00 w formule on-line Muzeum Mikołaja Kopernika otworzy wystawę „Kopernik w twórczości polskich medalierów”, którą będzie można oglądać w Dawnym Pałacu Biskupim w Zespole Katedralnym. Zostanie też zainaugurowany projekt artystyczny „Układ Kopernika”. Przewiduje on wspólną pracę artystów i wszystkich chętnych przy tworzeniu tkaniny. Nad całością realizacji czuwać będzie specjalizująca się w batiku dr Iwona Bolińska-Walendzik , a efekt pracy zostanie zaprezentowany podczas festiwalu nauki i sztuki Copernicus Open latem 2021 roku.

Na profilu facebookowym Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zobaczymy filmy poświęcone życiu i twórczości słynnego naukowca.

Dzieła Kopernika zobaczymy też w Olsztynie,w którym astronom spędził dobrych kilka lat i pełnił obowiązki administratora dóbr warmińskiej kapituły katedralnej. To w stolicy Warmii i Mazur Kopernik zaczął m. in. spisywać swe najsłynniejsze dzieło "O obrotach sfer niebieskich", także tutaj znajduje się jedyne zachowane do dziś narzędzie badawcze wykonane jego ręką  - tablica astronomiczna.

W Olsztynie Kopernik ma swój pomnik, ulicę, popiersie, imię naukowca nosi miejski szpital, szkoły i Wydział Lekarski UWM. Poza tym w hołdzie uczonemu wybudowano olsztyńskie planetarium.

msz

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto