NFZ uruchamia wyjazdowe punkty szczepień

19-02-2021

Na Warmii i Mazurach 11 specjalnych wyjazdowych punktów szczepień dotrze do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w przychodni.

Podziel się ze znajomymi
Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów.
Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów. | pixabay
Na Warmii i Mazurach jest 215 punktów szczepień populacyjnych, z których ponad 170 zgłosiło możliwość wyjazdów do domów swoich pacjentów. Dołączą do nich nowo wybrane punkty wyjazdowe, które zajmą się wyłącznie szczepieniami chorych w ich domach. Chodzi o tzw. pacjentów leżących

- Jedenaście specjalnych wyjazdowych punktów szczepień zostało przygotowanych dla tych pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Nowe punkty wyjazdowe nie będą zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę — mówi Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych — dodaje Zakrzewski.

Wyjazdowe zespoły szczepiące powstały między innymi w szpitalu powiatowym w Ostródzie

- My już mamy doświadczenie w organizacji zespołów wyjazdowych, bo szczepiliśmy pacjentów w DPS-ach. Teraz mamy wstępny harmonogram szczepień osób obłożnie chorych w domach — mówi Małgorzata Zalewska, dyrektor do spraw pielęgniarstwa ostródzkiej placówki.

Dodatkowe wyjazdowe zespoły szczepiące, które powstały na Warmii i Mazurach nie będą zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.

Przypomnijmy, gminy zapewniają transport dla osób niepełnosprawnych lub seniorów mających problem z dotarciem do punktów szczepień. Do tej pory urzędy gmin wykonały dotychczas ponad 200 takich wyjazdów.

W całym kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień. Od przyszłego tygodnia mają one dojeżdżać do pacjentów.

msz
Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ
Małgorzata Zalewska, dyrektor do spraw pielęgniarstwa Szpitala Powiatowego w Ostródzie

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto