Apel do rządu o finansowe wsparcie dla obszarów zagrożonych wykluczeniem

22-02-2021

Zachodniopomorscy samorządowcy apelują do rządu o finansowe wsparcie dla obszarów zagrożonych wykluczeniem, może to być nawet 60 gmin.

Podziel się ze znajomymi
mapa wykluczenia
mapa wykluczenia
Na terenach wskazanych jako problemowe zamieszkuje prawie jedna czwarta mieszkańców regionu. Stąd działania, by w przyszłej perspektywie zapewnić dodatkowe środki unijne dla obszarów zagrożonych wykluczeniem.

Środki, o które walczy woj. Zachodniopomorskie, przy wsparciu samorządowców i parlamentarzystów, w nowej perspektywie finansowej miałyby pochodzić z niepodzielonej jeszcze między regiony kwoty 7 miliardów euro - region zabiega o 800 mln euro.

W przyszłej perspektywie finansowej dla Pomorza Zachodniego wstępna alokacja ma wynieść 1,3 mld euro. To środki na rozwój gospodarki, w tym tworzenie nowych miejsc pracy. Brakuje jednak wystarczających pieniędzy na dalszy rozwój obszarów zmarginalizowanych, w tym obszarów popegeerowskich.

Pomorze Zachodnie zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem odsetka powierzchni gmin zagrożonych trwałą marginalizacją i czwarte pod względem odsetka ludności w gminach zagrożonych marginalizacją. Obszary te znajdują się w tzw. Specjalnej Strefie Włączenia, obejmuje ona 74 gminy województwa o najbardziej niekorzystnych wskaźnikach rozwoju społeczno-gospodarczego. (AGu)
burmistrz Karlina Waldemar Miśko
marszałek Olgierd Geblewicz
przewodniczący zachodniopomorskiego zespołu parlamentarnego poseł Arkadiusz Marchewka

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto