Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

23-02-2021

Z roku na rok przybywa osób u których diagnozowana jest depresja. Szacuje się, że ta choroba dotyka nawet 20% populacji. A nieleczona depresja może prowadzić do tragedii...

Podziel się ze znajomymi
Depresja
Depresja | pixabay.com
Szacuje się, że depresja dotyczy ok. 2 milionów z nas. Jednak to dane sprzed roku. Eksperci są zdania, że w czasie pandemii ta liczba uległa... podwojeniu! Wpływ na to ma ciągły stres związany z pandemią, strach przed utratą pracy, problemy finansowe czy samotność. Depresja może spotkać każdego, bez względu na płeć, wiek czy wykształcenie. Warto pamiętać, że bez fachowej pomocy nie jesteśmy w stanie sobie pomóc.

Czy to już depresja czy obniżony nastrój?

Depresja to długotrwały (powyżej 2 tygodni) obniżony nastrój, połączony z osłabieniem oraz brakiem dotychczasowych zainteresowań. Do tego może dojść np. bezsenność, drażliwość oraz płaczliwość. Kiedy zauważymy u siebie lub naszych bliskich takie objawy, powinniśmy jak najszybciej skorzystać z pomocy ekspertów. W Warszawie jest kilkanaście punktów, gdzie możemy za darmo skorzystać z porady psychologów czy psychiatrów. Do tego dochodzą też liczne infolinie oraz telefony zaufania. 

A więcej na temat depresji w rozmowie Łukasza Borowicza z Anną Morawską Borowiec, prezesem fundacji Twarze Depresji.
Depresja/Łukasz Borowicz

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto