Ustawa o izolacji groźnych przestępców podpisana. Ale trafiła do Trybunału

13-12-2013

Prezydent podpisał ustawę o izolowaniu najgroźniejszych przestępców po odbyciu przez nich kary. Zrobił to "wsłuchując się w argumenty podkreślające konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom". Jednocześnie Bronisław Komorowski skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się ze znajomymi
Ustawa o izolacji najbardziej niebezpiecznych przestępców wchodzi w życie. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją i jednocześnie przesłał do Trybunału Konstytucyjnego.

A chodzi o więźniów, którzy w czasach PRL-u zostali skazani na karę śmierci. Na mocy amnestii z 1989 roku wyroki zmieniono im na 25 lat więzienia - czyli najwyższy istniejący wtedy wymiar kary.

Część skazanych ma opuścić zakłady karne w przyszłym roku. Nowa ustawa przewiduje jednak, że najgroźniejsi przestępcy nie wyjdą na wolność. W zamian za to będą trafiać do zakładów zamkniętych - na wniosek dyrektora więzienia i po decyzji sądu.

Prezydent podpisał ustawę ze względu na "konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom". Bronisław Komorowski chce jednak rozwiać wszystkie wątpliwości i kontrowersje, które wywołały nowe przepisu. Dlatego skierował je do Trybunału Konstytucyjnego.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto