Cyklotron wyleczy nowotwory

21-01-2015

To dla nich szansa na ratunek. W Krakowie będą leczeni pacjenci z najtrudniejszymi nowotworami. Instytut Fizyki Jądrowej Pan i Centrum Cyklotronowe Bronowice podpisały właśnie umowę z Centrum Onkologii.

Podziel się ze znajomymi
Gantry - część widoczna dla pacjenta, fot. Centrum Cyklotronowe Bronowice
Gantry - część widoczna dla pacjenta, fot. Centrum Cyklotronowe Bronowice
Dzięki temu porozumieniu pacjenci onkologiczni z całej Polski od października będą przekazywani do Bronowic. Powstanie tam Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej, które ma zmienić polską onkologię. Centrum budowane przez krakowski Instytut Fizyki Jądrowej PAN ma być jednocześnie szpitalem oraz instytutem badawczym.

Pacjenci z nowotworami zlokalizowanymi w głowie, szyi i kręgosłupie, czyli w miejscach trudno dostępnych dla skalpela, zyskają tam szansę na ratunek. Będą leczeni za pomocą cyklotronu - urządzenia, które przyspiesza protony do prędkości 100 tys. km na sekundę. Protony mogą wnikać do 32 cm w głąb ciała i niszczyć komórki nowotworowe, zdrowe pozostawiając nietknięte.

To jedna z najskuteczniejszych technik niszczenia guzów na świecie. W przypadku raka gardła 80 proc. pacjentów udaje się wyleczyć, aż 98 proc. pacjentów z nowotworami podstawy czaszki wraca do zdrowia.
Posłuchaj materiału Katarzyny Zykubek

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto