Słupsk: Sprawa z oskarżonym o molestowanie instruktorem tańca poważną lekcją

15-05-2019

Czy doszło do zaniedbań w Urzędzie Miejskim w Słupsku oraz Słupskim Ośrodku Kultury w sprawie oskarżonego o molestowanie seksualne małoletnich instruktora tańca?

Podziel się ze znajomymi
Taniec
Taniec | sxc.hu
Czy doszło do zaniedbań w Urzędzie Miejskim w Słupsku oraz Słupskim Ośrodku Kultury w sprawie oskarżonego o molestowanie seksualne małoletnich instruktora tańca?

Oskarżony Paweł K. między 2013 r. a 2017 r. doprowadził do obcowania płciowego trzy dziewczynki w wieku poniżej 15 lat, w tym jedną przy użyciu przemocy oraz doprowadził do poddania się innym czynnościom seksualnym przy użyciu przemocy jedną nastolatkę w wieku poniżej 18 lat. Mężczyzna został również oskarżony o rozpijanie małoletnich dziewcząt.

Śledztwo w tej sprawie trwało rok. Równocześnie prokuratura prowadziła postępowanie w sprawie niepowiadomienia organów ścigania przez dyrektora SOK-u oraz ówczesnego wiceprezydenta Słupska o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Pawła K. Sprawa została umorzona. Powód? o tym Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku w pliku audio poniżej.

Prokuratura dwukrotnie wnioskowała o aresztowanie oskarżonego. Sąd Okręgowy w Słupsku uznał jednakże, że zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego nie było konieczne. Nie udało nam się uzyskać z Sądu Okręgowego w Słupsku rzeczowego uzasadnienia tej decyzji.

Dyrektorka SOK-u Jolanta Krawczykiewicz po otrzymaniu anonimu wezwała instruktora Pawła K. na rozmowę. Ten zareagował oburzeniem. Dyrektorka placówki tłumaczy, że rozmawiała również z rodzicami, ale oni nie mieli zastrzeżeń, co do zajęć prowadzonych przez Pawła K. Anonimu nie przesłała na policję. Dopiero kiedy policja wszczęła postępowanie, dyrektorka przekazała anonim policji. Dziś przyznaje, że to zdarzenie jest dla niej ważną lekcją, by w takiej sytuacji reagować natychmiast, wysyłając anonim na policję.

Czy prezydent Słupska wyciągnie konsekwencje wobec dyrektorki SOK-u, jeśli zapadnie wyrok skazujący w tej sprawie? Wiceprezydent Słupska Marta Makuch opierając się na wyniku audytu wewnętrznego nie ma zastrzeżeń do reakcji dyrektorki SOK-u na anonim. Jednocześnie przyznaje, że ta sytuacja powinna być dla wszystkich rodziców nauczką, że w sytuacji podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa naszych dzieci, trzeba sprawę natychmiast zgłaszać na policję. Poinformowała Radio Plus, że w instytucjach miejskich zostały przeprowadzone szkolenia antymobbingowe.

10 maja został wysłany do oskarżonego i jego obrońcy akt oskarżenia. Nie ma jeszcze potwierdzenia odbioru. Mężczyzna ma dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Grozi mu najmniej 3 lata pozbawienia wolności. Wkrótce zostanie podjęta decyzja o terminie pierwszej rozprawy. Do tematu będziemy wracać. 

Alicja Górska

Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku
Jolanta Krawczykiewicz, dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury
Marta Makuch, zastępca prezydenta Słupska

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto