76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

01-08-2020

To była największa akcja zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Podziel się ze znajomymi
Dziś 76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
W całym kraju trwają jej obchody.

Cześć powstańcom oddali ambasadorzy Izraela i Stanów Zjednoczonych w Polsce. Flagi do połowy masztu opuściła ambasada Niemiec

Rano prezydent oddał hołd mieszkańcom warszawskiej Woli, którzy zginęli w rzezi tej dzielnicy w 1944 roku. Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym likwidację szpitala wolskiego.
Podkreślił, że mieszkańcy i lekarze, którzy wtedy zginęli- dali wielkie świadectwo bohaterstwa.

Z ogromną wdzięcznością myślimy o tych, którzy stanęli w nierównym boju przeciw Niemcom hitlerowskim, chcemy, by pamięć o nich trwała - mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki składając kwiaty pod dzwonem dowódcy powstania gen. Antoniego Chruściela "Montera".

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, uroczystości przebiegają nieco inaczej, bierze w nich udział zdecydowanie mniej ludzi. Organizatorzy zachęcali do śledzenia obchodów online. O godz. 17, w godzinę "W", zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem władz państwowych przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy stanęło kilkadziesiąt tysięcy powstańców.
Powstanie miało trwać kilka dni, przeciągnęło się do ponad dwóch miesięcy.
Zginęło ok. 18 tys. powstańców i ok. 180 tysięcy cywilów.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto