Kłusownicy ryb coraz aktywniejsi

24-11-2020

Powód? Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz okres tarła ryb łososiowatych.

Podziel się ze znajomymi
W okresie przedświątecznym coraz aktywniejsi stają się kłusownicy
W okresie przedświątecznym coraz aktywniejsi stają się kłusownicy | pixabay
W okresie przedświątecznym na jeziorach i rzekach regionu nasila się kłusownictwo. Tylko podczas ostatnich akcji strażników rybackich z Drawska Pomorskiego udało się zarekwirować kilkadziesiąt kilogramów ryb i ponad pół kilometra nielegalnie rozstawionych sieci. Także przy rzekach pojawia się coraz więcej kłusowników i jak zauważają służby, ostatnio są to całe zorganizowane grupy.

- W ostatnim czasie zmieniła się nieco struktura kłusowania. Teraz coraz częściej są to grupy zorganizowane. Pozyskują w ten sposób też więcej ryb. Najczęstsze metody ich działania to kłusowanie prądem, specjalnymi ościeniami lub zwykłymi widłami, zwłaszcza na tych małych rzeczkach, które są płytkie - powiedział Radiu Plus komendant Państwowej Straży Rybackiej w Koszalinie, Tomasz Białooki.

Jedną z najpopularniejszych rzek dla kłusowników jest od lat Parsęta. Od dwóch tygodni działa społeczna straż rybacka powiatu kołobrzeskiego, która niedawno wzbogaciła się o specjalistyczny sprzęt do walki z kłusownikami.

- Mamy specjalnego drona, który może pracować także w nocy, kupiliśmy łódź płaskodenną, która można wpłynąć praktycznie wszędzie, mamy też noktowizory z możliwością nagrywania, fotopułapki i samochód z napędem na wszystkie koła. Ostatnio udało się nam złapać na gorącym uczynku jednego z kłusowników na Parsęcie - mówi starosta kołobrzeski, Tomasz Tamborski.

Za kłusownictwo grozi do 2 lat pozbawienia wolności lub grzywna. Postępowanie wobec złapanych przez strażników podejrzanych o nielegalne połowy, prowadzi policja. W regionie koszalińskim rocznie udaje się złapać kilkunastu kłusowników.

(Posłuchaj naszych rozmówców)

Q
Tomasz Białooki, komendant Państwowej Straży Rybackiej w Koszalinie
Tomasz Tamborski, starosta kołobrzeski

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto