Bydgoszcz – miasto bezpieczne i otwarte wg raportu Fundacji Schumanna

2017-06-06 8:17
b
Autor: brak danych

Na 10. miejscu uplasowała się Bydgoszcz wg najnowszego rankingu najbardziej bezpiecznych i otwartych miast w Polsce, przygotowanego na potrzeby konferencji Europolis. Dodatkowo, jesteśmy jednym z trzech liderów zestawienia pod względem bezpieczeństwa komunikacyjnego.

Europolis to jedno z największych w Polsce cyklicznych spotkań na temat rozwoju miast. Inicjatorami Europolis byli w 2013 roku Fundacja Schumana i m.st. Warszawa. Piąta edycja konferencji miała miejsce 2 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Po raz trzeci konferencji towarzyszył raport Europolis. Zestawienie było zgodne z tematyką spotkania – wskazało bezpieczne i otwarte miasta. Na potrzeby raportu wykorzystano 44 wskaźniki pogrupowane w pięciu wymiarach: bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne, bezpieczeństwo publiczne, otwartość na innych, bezpieczeństwo indywidualne i bezpieczeństwo komunikacyjne. Wskaźniki zostały przeliczone na 1 tys. mieszkańców tak, aby były porównywalne między poszczególnymi miastami.

Właśnie w tym ostatnim wymiarze, bezpieczeństwa komunikacyjnego, Bydgoszcz uplasowała się na podium. Od naszego miasta lepsze były tylko Świętochłowice i Grudziądz. Autorzy sprawdzili m.in., jak wielu kierowców jest łapanych przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu oraz do ilu w każdym mieście dochodzi wypadków oraz jakie są ich skutki w postaci rannych lub ofiar śmiertelnych. Na naszą wysoką pozycję wpływają m.in. mała liczba przestępstw drogowych i niewielki odsetek kierowców pod wpływem alkoholu lub środków odurzających zatrzymywanych przez policję.

Równie wysoko, na 5. miejscu, zostaliśmy sklasyfikowani w podkategorii: otwartość na innych. To zasługa przede wszystkim znacznej liczby pracujących u nas legalnie obcokrajowców (w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców w wieku produkcyjnym). \ Źródło: www.bydgoszcz.pl