Najlepsze filmy dokumentalne w Bydgoszczy

2017-05-10 8:58 m_wynar
kino
Autor: brak danych

Ponad 140 filmów dokumentalnych z całego świata będzie można zobaczyć na 14 festiwalu filmowym Docs Against Gravity. Na seanse zaprasza Kino Orzeł w Miejskim Centrum Kultury. Impreza rozpocznie się 15 maja.

Ponad 140 filmów dokumentalnych z całego świata będzie można zobaczyć na 14 festiwalu filmowym Docs Against Gravity. Na seanse zaprasza Kino Orzeł w Miejskim Centrum Kultury. Impreza rozpocznie się 15 maja.

To już 14. edycja festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, który jest największym festiwalem kina dokumentalnego w Polsce. W tym roku organizatorzy zapraszają na filmowe podróże pod hasłem Oderwij się!– od przyzwyczajeń i stereotypów po to, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne.

Festiwal jako jedyny w Polsce odbywać się będzie równolegle w pięciu polskich miastach: Bydgoszczy, Warszawie, Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. Podczas tegorocznej 14. edycji Millennium Docs Against Gravity zaprezentowanych zostanie ponad 140 filmów non-fiction. Pokazy w Bydgoszczy odbędą się w Miejskim Centrum Kultury od 15 do 21 maja.

Będzie można zobaczyć m..in. nominowany do Oscara Nie jestem twoim murzynem (I Am Not Your Negro) Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA, oraz najnowszy film Siergieja Loznitsy Austerlitz (Austerlitz), będący kompleksowym portretem turystów odwiedzających muzea w byłych obozach Zagłady. W programie także ostatni film Michaela Glawoggera Bez tytułu (Untitled), który ukończyła jego wieloletnia montażystka Monika Willi. Kolejną uwielbianą przez polską publiczność gwiazdą jest Ulrich Seidl – widzowie tegorocznej edycji festiwalu zobaczą jego najnowsze Safari, w którym Seidl portretuje austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie. W Zero Days zdobywca Oscara® Alex Gibney odkrywa przed nami fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego, który pozwolił irańskim dżihadystom odnieść sukces nad wojskiem USA.

Szczegółowy program znajduje się na stronie http://docsag.pl/pl/?dist=Bydgoszcz Źródło: www.bydgoszcz.pl