Płyniemy z Emmą

2017-04-21 9:55
emma
Autor: brak danych

Pokazowy przeładunek 50-cio metrowej barki z kontenerami, wystawa o wodach śródlądowych na Wyspie Młyńskiej i bezpłatne rejsy statkiem – to atrakcje przygotowane dla mieszkańców w związku z międzynarodowym projektem EMMA dotyczącym transportu drogami wodnymi, w który zaangażowało się nasze miasto.

19 kwietnia w Gdańsku rozpoczął się uroczyście pilotażowy, promocyjno-badawczy rejs barką z kontenerami z Gdańska do Warszawy (projekt EMMA). Projekt, w którym bierze udział Miasto Bydgoszcz i województwo kujawsko-pomorskie dotyczy gospodarczego wykorzystania śródlądowych dróg wodnych w Europie.

Załoga barki, która wypłynęła z gdańskiego portu morskiego ma w dziewięć dni, pokonując przeszkody nawigacyjne, dotrzeć do Warszawy. Cztery dni zajmie powrót – tyle czasu realnie potrzeba na pokonanie tego odcinka z ładunkiem.

Mimo przeszkód związanych z częściowo zdegradowanym szlakiem wodnym na Wiśle, wymagającym pilnej rewitalizacji, województwo kujawsko-pomorskie i Miasto Bydgoszcz - organizatorzy rejsu - chcą pokazać, że nawet przy niekorzystnych warunkach nawigacyjnych możliwy jest ograniczony transport kontenerów w górę rzeki do centrum kraju. Rejs promocyjny ma także upowszechnić wiedzę społeczeństwa na temat gospodarczego wykorzystania rzek i śródlądowych portów. Jeden z nich - największy na szlaku z Gdańska do Warszawy - ma powstać w zakolu Wisły między Bydgoszczą a Solcem Kujawskim i pełnić rolę platformy multimodalnej, czyli połączonych węzłów przeładunkowych: wodnego, kolejowego i samochodowego.

Barka z kontenerami dopłynie do Bydgoszcz 21 kwietnia – w Brdyujściu odbędzie się pokazowy przeładunek kontenerów, a na Wyspie Młyńskiej wystawa zatytułowana Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych, zaś na przystani "Bydgoszcz" seminarium dotyczące żeglugi śródlądowej

Wyprawa w górę rzeki będzie miała również aspekt badawczy – załoga reprezentowana przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych) i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (Zarząd Zlewni Wisły Kujawskiej w Toruniu) zdobędzie dane, które posłużą do sporządzenia studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej w rejonie Bydgoszczy i Solca Kujawskiego, jak również przygotowywanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej "Studium wykonalności dla dolnej Wisły" i zaprojektowania oraz budowy nowoczesnej, płaskodennej jednostki pływającej po Wiśle, przystosowanej do przewożenia kontenerów, ma zwiększyć możliwości przewozu towarów i rozwinąć logistykę w państwach nadbałtyckich.

ATRAKCJE ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ PROGRAMU EMMA W BYDGOSZCZY:

21.04.2017 r. Bydgoszcz – Brdyujście: ok. godz. 16 - przypłynie duża barka typ GALAR-2 o długości 50m z kontenerami, odbędzie się przeładunek 2 kontenerów na mniejszą barkę. Wstęp na barkę nie jest możliwy.

22.04.2017 r. Bydgoszcz – Wyspa Młyńska g. 11.30-15.00: ok. g. 11 – przypłynie barka Żeglugi Bydgoskiej z kontenerami – okolica przystanku Tramwaju Wodnego lub Opery - wystawa w kontenerze do transportu towarów pt. Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych - stoisko informacyjne Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią - poczęstunek: zupa rybna od godz. 11 Żegluga Bydgoska zaprasza na bezpłatne półgodzinne rejsy statkiem wycieczkowym MS Bydgoszcz, w godzinach od 10.00 do 14.00, w okolice Starego Miasta, z przystanku Tramwaju Wodnego na Wyspie Młyńskiej. Źródło: www.bydgoszcz.pl