Nowe stawki za odbiór śmieci

2021-06-25 10:39 Tomasz Olczak
Wywóz śmieci
Autor: brak danych

Nie będą one tak duże jak w innych samorządach, ale szacuje się, że opłata wzrośnie o około 40 procent. I nie jest to uzależnione ani od samorządu, ani od odbiorcy odpadów.

Odbiór i zagospodarowanie odpadów wynika z przepisów centralnych, rządowych i jest niezależne od nas. Co samorząd może zrobić by obniżyć cenę za odbiór śmieci? Jedynie szukać oszczędności np. poprzez zmniejszenie częstotliwości odbioru odpadów ze śmietników lub częstości mycia pojemników, ale tego robić nie chcemy.

Proponowana zmiana przepisów nie pomaga gminom ani obniżyć kosztów, ani nałożyć kar dla tych mieszkańców, którzy nawet nie zgłosili się do miejskiego systemu i po prostu nie płacą za śmieci. A na takie zmiany czekamy. W Głogowie obowiązują dwie metody: od mieszkańca i gospodarstwa domowego. Maksymalna stawka nie zostanie osiągnięta licząc metodami przyjętymi w Głogowie - tłumaczy Wojciech Borecki, zastępca prezydenta miasta.

Ceny za wywóz śmieci wzrosną w całym kraju i każdy z nas będzie musiał zapłacić więcej za odpady. Z czego to wynika? - Ze wzrostu płacy minimalnej, wzrostu opłaty za składowanie odpadów komunalnych, obostrzeń ppoż. Dodatkowo za oddanie do recyklingu czy utylizacji wyselekcjonowanych surowców trzeba dopłacać, a z roku na rok śmiecimy coraz więcej - dodaje W. Borecki.

Ile wzrośnie opłata za śmieci w Głogowie? Nowa cena to najprawdopodobniej około 27 złotych od osoby, a do tej pory było 19,50. To duży wzrost, ale zdecydowanie niższy niż w okolicznych gminach. - Ile płacą za śmieci nasi sąsiedzi? Na przykład w Lubinie 36zł, w Jerzmanowej i Polkowicach po 32zł, a w Żukowicach 35zł . U nas od 1 lipca będzie obowiązywała nowa umowa z firmą, która wygrała przetarg, czyli GPK Suez. Natomiast nowe stawki za śmieci muszą być przyjęte w formie uchwały przez Radę Miejską. Szacujemy, że nowe ceny będą obowiązywały od 1 września tego roku - zakończył Wojciech Borecki.