Wycieczka retro pociągiem

2021-03-05 13:31 Tomasz Olczak
Pociąg Retro
Autor: brak danych

W niedzielę 21 marca głogowian czeka wielka atrakcja historyczna. O godzinie 9.59 z jednego z peronów dworca kolejowego wyruszy pociąg retro „Harry”, który uda się w trasę przez Szprotawę do Żagania i z powrotem.

Skład będzie ciągnięty przez lokomotywę spalinową. Zaplanowano go w sposób umożliwiający podróżowanie pasażerom w historycznych warunkach. W składzie pociągu planuje się wagony retro 3 klasy, wagony przedziałowe 1 klasy i unikatowy już wagon barowy WARS. Wyjazd z Głogowa w kierunku Żagania planowany jest o godz. 9.59 zaś przyjazd pociągu do Głogowa ok. godz. 18.00.

Z powodu pandemii nie odbędą się obchody rocznicy Wielkiej Ucieczki, jednak w dniu przyjazdu pociągu muzeum będzie czynne, a podróżni, którzy będą mieli bilety na zabytkowe pociągi, będą mogli zwiedzić je za darmo. Na pokładzie pociągu będą obowiązywać obostrzenia zgodne z aktualnymi rozporządzeniami (z powodu pandemii), w tym: obowiązek noszenia maseczek, środki dezynfekcji, ograniczenie liczby osób w pociągu (50 lub 100% miejsc siedzących).

A podróż ta odbędzie się z okazji przypadającej właśnie 77. rocznicy wielkiej ucieczki ponad 80 wojskowych jeńców alianckich z niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Luft III w Żaganiu. W 1943 roku jeńcy rozpoczęli prace nad powstaniem trzech tuneli: Tom, Dick i Harry". W styczniu 1944 roku tunel "Harry" był gotowy a termin ucieczki wyznaczono na noc z 24/25 marca 1944 roku. Wydarzenie to przeszło do historii jako Wielka Ucieczka i doczekało się wielu publikacji, nakręcono także na podstawie tych autentycznych wydarzeń słynną hollywoodzką ekranizację.