Lubuskie. Ferie - czas, start!

2022-01-14 18:08
Ferie 2022
Autor: Agnieszka Moskaluk

Formalnie w poniedziałek, a faktycznie już dziś po południu rozpoczynają się w Lubuskiem ferie zimowe. Dzieci będą wypoczywać na obozach, wycieczkach i półkoloniach. Czy wiemy, jak w tym czasie zadbać o ich bezpieczeństwo? O tym Agnieszka Moskaluk

Do kogo powinni zgłaszać się rodzice:

·         Badanie stanu technicznego autokaru, czas pracy kierowców oraz ich trzeźwość  - Policja, Inspekcja Transportu Drogowego;

·         W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości na zimowisku, kolonii, np. złej opieki - Kuratorium Oświaty, na terenie którego odbywa się zorganizowany wypoczynek;

·         W przypadku zastrzeżeń do warunków higieniczno-sanitarnych na kolonii lub zimowisku - Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Bezpieczne Ferie

Rodzice przed zapisaniem dziecka na półkolonie i inne proponowane aktywności mogą sprawdzić ich organizatora kontaktując się telefonicznie z Kuratorium. Tą samą drogą można zgłaszać wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości w ich przebiegu.

Lubuscy policjanci, wspólnie z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego, przeprowadzą kontrole pojazdów przewożących dzieci na zimowiska. Sprawdzany będzie stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież oraz stan trzeźwości kierowców, jak i pilotów wycieczek. Zgłoszenia kontroli autobusu mogą dokonać zarówno rodzice jak i dyrektorowie szkół.

Na drogach pojawi się więcej patroli, które zadbają o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Szczególną uwagę w tym czasie policjanci zwrócą na przestrzeganie prędkości. Więcej policjantów będzie można spotkać również w okolicach, w których będą odbywały się półkolonie oraz na dworcach PKP i PKS.

Lubuscy strażacy skontrolują miejsca zorganizowanej opieki pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego dzieci i młodzieży. Na wniosek organizatora Straż udostępnia 3 sale edukacyjne ”Ognik” zlokalizowane w Gorzowie, Zielonej Górze i Nowej Soli. Strażacy mogą również przyjechać ze specjalną pogadanką bezpośrednio do szkół. W tym roku, jeśli pozowali na to pogoda, strażacy mogą pomóc w zorganizowaniu sztucznych lodowisk i ślizgawek.

Zasady bezpiecznego wypoczynku:

·         Korzystaj tylko ze zorganizowanych lodowisk – nie ślizgaj się na zamarzniętych jeziorach i rzekach.

·         Na sankach i nartach zjeżdżaj tylko w miejscach znajdujących się z  daleka od ruchu samochodów. Załóż kask!

·         Nie doczepiaj sanek do samochodu.

·         Nie rzucaj kulkami śnieżnymi w głowę, nie wkładaj do miękkiego śniegu kawałków lodu ani kamieni. 

·         Nie rzucaj kulkami śnieżnymi w przejeżdżające pojazdy.

·         Nigdy nie wpuszczaj obcych do mieszkania.

·         Nie chwal się przed kolegami i obcymi wartościowymi przedmiotami np. telefonem, zegarkiem.

·         Rozsądnie korzystaj z Internetu – nigdy nie masz pewności kto jest po drugiej stronie, nikomu nie podawaj swojego adresu i numeru telefonu, nie umawiaj się z obcymi przez Internet.

·         Zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz i o której wrócisz.

Bezpieczeństwo na lodzie

·         Nigdy nie wbiegaj na lód, gdyż nie znasz jego grubości. Jednak jeżeli znajdziesz się na zamarzniętym jeziorze lub stawie postępuj według poniższych wskazówek.

·         Gdy lód zacznie pękać połóż się na nim by rozłożyć ciężar ciała.

·         W przypadku, gdy lód się załamie:

·         Nie wpadaj w panikę.

·         Nie wykonuj zbędnych ruchów.

·         Działaj szybko i zdecydowanie.

·         Złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą.

·         Staraj się wejść na lód.

·         Trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.

Listen to "Ferie - czas, start!" on Spreaker.