Polskie uczelnie solidarne z Ukrainą

2022-02-25 17:10
Ukraina
Autor: Pixabay Ukraina

Przedstawiciele środowisk akademickich w Polsce solidaryzują się z ukraińskimi ośrodkami naukowymi. Polskie uczelnie, które od lat współpracują ze szkołami wyższymi ze wschodu deklarują pełne wsparcie dla naukowców oraz studentów z ogarniętego wojną kraju.

Zdaniem polskich naukowców agresja zbrojna Rosji na Ukrainę jest brutalnym złamaniem umów międzynarodowych oraz standardów jakie powinny obowiązywać w cywilizowanym świecie. Polskie środowisko akademickie wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym wyraża swój sprzeciw i zapewnia o dalszej współpracy ze stroną ukraińską.

Od lat z ukraińskimi uczelniami współpracuje Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Władze gorzowskiej uczelni potępiają działania Rosji, ale jednocześnie zapewniają, że obecna sytuacja nie przekreśli przyjaźni z ukraińskimi środowiskami akademickimi.

O gotowości niesienia pomocy studentom oraz pracownikom będącym obywatelami Ukrainy zapewniły również uczelnie m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Szczecinie, Rzeszowie oraz Częstochowie.

Listen to "Polskie uczelnie solidarne z Ukrainą" on Spreaker.