W Słońsku powstał Ośrodek Muzealno-Edukacyjny

2021-10-21 14:43
Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego Ujście Warty w Słońsku
Autor: Kamil Lewera Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego Ujście Warty w Słońsku

W Słońsku powstał Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego „Ujście Warty”. W budynku zaprezentowano walory przyrodnicze i kulturowe najmłodszego z polskich parków narodowych.

Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 roku przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Na jego obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków. Rozlewiska i łąki parku to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków migrujących.

Nowoczesny budynek został wybudowany na obrzeżach Słońska, przy drodze krajowej numer 22. Ośrodek będzie pełnił funkcję muzeum przyrodniczego i centrum edukacji przybliżającego wiedzę o walorach Parku Narodowego „Ujście Warty”. Wnętrze budynku przypomina port lotniczy. Jest sala odpraw, fragment repliki amerykańskiego samolotu transportowego oraz wiele multimedialnych i interaktywnych wystaw.

Ekspozycja ośrodka jest bogata w elementy interaktywne dźwiękowo-dotykowe, a wszystko po to by była przyjazna dla osób niedowidzących bądź niesłyszących i interesująca dla tych najmłodszych odbiorców.

Muzeum ma być dostępne dla zwiedzających od lipca przyszłego roku. Do tego czasu potrwa kompletowanie nowej kadry. W sumie budowa Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu kosztowała prawie 30 milionów złotych.

Słuchaj W Słońsku powstał Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego Ujście Warty