10. rocznicy działalności Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI w Polsce. Kiedy uroczystość?

2022-05-26 17:18 STAN
10. rocznicy działalności Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI w Polsce. Kiedy uroczystość?
Autor: episkopat.pl 10. rocznicy działalności Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI w Polsce. Kiedy uroczystość?

Wkrótce odbędą się obchody Jubileuszu 10. rocznicy działalności Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI w Polsce i w Europie środkowej. Uroczystości będą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności do dyskusji o jej nowych formach w przyszłości. Sprawdź szczegóły!

Obchody Jubileuszu 10. rocznicy działalności Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI w Polsce i w Europie środkowej odbędą się 10 czerwca w Bydgoszczy.

Czytaj także: Rusza Solidarna Paczka, czyli Szlachetna Paczka dla Ukrainy! Jak dołączyć?

W spotkaniu zorganizowanym, przybliżyć działalność Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI wzięli udział:

  • bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski,
  • bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz bydgoski
  • oraz ks. dr hab. prof. KPSW Mariusz Kuciński, Dyrektor Centrum Studiów Ratzingera.

Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger – Benedykt XVI

- Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, to wielkie dzieło, które przybliża nauczanie niewątpliwie jednego z największych papieży teologów w historii Kościoła – mówił podczas spotkania zapowiadającego obchody 10-lecia Fundacji w naszym kraju bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Jak dodał biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, odnosząc się do działającego w Bydgoszczy Centrum Studiów Ratzingera, potrzeba dziś szerszego zainteresowania i przystępnej promocji myśli kard. Josefa Ratzingera, bo – jak powiedział – „wiele osób myśli, że to jest zbyt trudne i tylko dla specjalistów”.

Główny punkt obchodów

Głównym punktem obchodów 10-lecia Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI w Polsce będzie Msza św. w katedrze bydgoskiej 10 czerwca o godz. 10.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Koncelebrować ją będą również: prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Artur Mizińśki, sekretarz generalny KEP oraz biskup toruński Wiesław Śmigiel, biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk i przewodniczący Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Czytaj także: Meksyk: po raz pierwszy kobiety będą odpowiedzialne za duszpasterstwo w diecezji

Po Eucharystii w gmachu Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum, którego tematem będą współczesne wyzwania dla społeczeństwa i dla Kościoła w Polsce i w Europie środkowej w perspektywie nauczania Kard. J. Ratzingera/ Benedykta XVI.

Fundacja Ratzingera

Fundacja Ratzingera została powołana 1 kwietnia 2010 roku z woli Ojca Świętego Benedykta XVI. Jej celem jest publikowanie, rozpowszechnianie oraz studium dzieł księdza profesora Josepha Ratzingera. Realizuje swoje zadania głównie poprzez:

  • promowanie wiedzy i studiów z zakresu teologii,
  • organizowanie i wspieranie konferencji o wysokiej randze naukowej i kulturowej
  • oraz nagradzanie naukowców wyróżniających się w dziedzinie publikacji i badań naukowych.

Współpraca Fundacji Watykańskiej z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy umożliwia prowadzenie na tej płaszczyźnie zaawansowanej współpracy i wymianę poglądów.

Pierwsza konferencja naukowa Fundacji odbyła się w Bydgoszczy w 2011 r. Jednym z jej doniosłych owoców była decyzja Ojca Świętego Benedykta XVI o utworzeniu w Polsce Centrum Studiów Ratzingera. Jego otwarcia dokonano w roku 2012. Pierwszym Dyrektorem Centrum Studiów Ratzingera został ks. dr hab. prof. KPSW Mariusz Kuciński, a siedziba Centrum znajduje się w Bydgoszczy. Od 2017 roku głównym zadaniem Centrum Studiów Ratzingera jest organizacja działalności Fundacji w Europie środkowej i środkowowschodniej.

KAI/ BP KEP

Sedno Sprawy - Marek Biernacki