16 października- XXII Dzień Papieski. Posłuchajcie jak będą wyglądać obchody

2022-10-05 13:15
Dzień Papieski 2022
Autor: Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia"/twitter.com

XXII Dzień Papieski odbędzie się w niedzielę, 16 października. W tym roku pod hasłem „Blask prawdy”. Jest to tytuł a zarazem pierwsze słowa encykliki Jana Pawła II z 1993 roku. Dziesiąta encyklika Papieża Polaka traktuje o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.

W tym roku Dzień Papieski przypada 16 października. Tydzień wcześniej w kościołach w całej Polsce odczytany zostanie List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie. 15 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2022. Wystąpią m.in. Andrzej Lampert, Olga Szomańska, Janek Traczyk, Basia Giewont. W niedzielę 16 października ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, odprawi w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Eucharystię w intencji darczyńców. Wieczorem zaplanowano Koncert Galowy XXII Dnia Papieskiego pt. „Blask prawdy”. Zaśpiewająm.in. Kasia Moś, Lidia Pospieszalska, Dariusz Malejonek, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Tomasz Budzyński i Robert Friedrich „Litza”.

W ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego, 14 października, odbędzie się konferencja naukowa pt. „Polska, Ukraina, Europa”. Spotkanie zacznie się Mszą Św. o godz. 9 w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Godzinę później rozpoczną się obrady w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19. W debacie wezmą udział prof. Myrosław Marynowycz (Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie), prof. dr hab. Marek Melnyk (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), prof. dr hab. Grzegorz Przebinda (Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego), o. dr Wojciech Surówka OP (były dyrektor Instytutu Nauk Religijnych w Kijowie).

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyć będzie coroczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Można je ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok, program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Możliwe jest również wsparcie programu poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl. Fundacja zaprasza również do założenia własnej puszki i internetowego kwestowania.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Na stronie www.dzielo.pl oraz w mediach społecznościowych, na stronach wspólnot akademickich, pojawią się informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

Źródło:ekai