2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego

2022-02-02 8:50 fed
święto Ofiarowania Pańskiego
Autor: Giovanni Bellini - Kunsthistorisches Museum Wien, Bilddatenbank.

2 lutego, w Kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, znane też jako święto Matki Bożej Gromnicznej. W kościołach błogosławi się wówczas świece, które przynoszą wierni.

Święto Ofiarowania Pańskiego kończy w naszym kraju czas kolęd, żłóbków i trzymania choinek.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.

2 lutego przypada w Kościele katolickim także Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 roku święty papież Jan Paweł II, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.