28 listopada startuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

2021-11-24 14:19 Justyna Bieniek
Świeca Caritas
Autor: Caritas Polska

27 edycja akcji rozpoczyna się Niedzielą Adwentu. Tegorocznym hasłem są słowa:  „Świeca, która tworzy Polską Wigilię”. Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach.

To właśnie ona symbolizuje akcję. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Dzięki zebranym w ramach akcji środkom, będzie można sfinansować dożywianie tysiąca dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

Przygotowania do akcji na finiszu, m.in. w Archidiecezji Łódzkiej. Tamtejsza Caritas zgromadziła ponad 70 tysięcy świec. Są już dostępne w parafiach. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wspiera najmłodszych także poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na kompleksowy rozwój placówek w krajach rozwijających się, a konkretnie na: budowę przedszkola i szkoły w miejscowości Yaounde (Kamerun), dożywianie dzieci w prowincji Misiones (Argentyna) - projekt "Szklanka mleka", wsparcie polskich dzieci na Ukrainie, Białorusi i Litwie oraz dożywianie dzieci w Wenezueli. Tegoroczna kampania po raz dwudziesty drugi ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają roku 1993. W kilku diecezjach przeprowadzono wtedy pilotażową akcję. W 1994 roku na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach, akcja zyskała wymiar ogólnopolski. Początkowo miała też inną nazwę – „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas”. Jej symbolem była świeca z napisem Caritas. Miała stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników na przyjęcie Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy.

Cały dochód ze sprzedaży świec przeznaczany był na pomoc dzieciom z ubogich rodzin, zwłaszcza na sfinansowanie dożywiania w szkołach. Inicjatywa spotkała się z wielkim odzewem wiernych. Na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1995 roku zdecydowano, że projekt będzie kontynuowany pod nazwą "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W promocję zaangażowały się  środki społecznego przekazu- krajowe i lokalne. W 1996 roku w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom włączyli się harcerze z ZHP, którzy przekazują Betlejemskie Światło Pokoju. Zapalane w grocie Narodzenia Pańskiego, a wraz z nim wigilijna świeca Caritas, docierała m. in. do Prymasa Polski, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu.

Źródło: archidiecezja.lodz.pl