29 marca w Krakowie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

2022-03-10 15:53
Odszedł Krzysztof Penderecki, honorowy obywatel Bydgoszczy
Autor: UM Bydgoszcz

Uroczystość przeniesienia i złożenia w Panteonie Narodowym prochów Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się 29 marca. Światowej sławy kompozytor zmarł w Krakowie 29 marca 2020 roku. Jego prochy zostaną złożone w krypcie kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a sama uroczystość będzie miała charakter państwowy.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, a także z powodów rodzinnych, przeniesienie prochów Krzysztofa Pendereckiego zostało przełożone na 2. rocznicę śmierci kompozytora. Zgodnie z tradycją urna z prochami artysty była tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Uroczystość przeniesienia prochów do miejsca ostatecznego spoczynku, połączona z pożegnaniem, odbędzie się 29 marca i będzie miała charakter państwowy.

Mszę świętą żałobną poprzedzi wystawienie urny z prochami w bazylice św. Floriana. Ta część pożegnania przeznaczona jest dla rodziny oraz przyjaciół kompozytora. W kościele wystąpią krakowskie zespoły związane z Krzysztofem Pendereckim: Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Polskiego Radia.

Stamtąd o godz. 11.00 wyruszy kondukt żałobny, który przejdzie ulicami Krakowa - od bazyliki św. Floriana, Drogą Królewską przez ul. Floriańską, Rynek Główny, ul. Grodzką - do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dla krakowian i wszystkich osób, które chciałyby pożegnać mistrza, będzie to okazja do publicznego oddania hołdu i uczczenia pamięci artysty.

Msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się o godz. 12. Ze względu na niewielką przestrzeń świątyni wezmą w niej udział najbliżsi i osoby zaproszone przez rodzinę kompozytora, przedstawiciele państwa, władz lokalnych oraz instytucji i środowisk artystycznych. Krakowianie mogą natomiast zgromadzić się przed kościołem, na placu św. Marii Magdaleny, gdzie zostanie przygotowany telebim.

Krzysztof Penderecki był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory komponowane w technice zwanej sonoryzmem. W swojej twórczości artysta sięgał do wielkich i uniwersalnych tematów, związanych z religią i historią. Do najważniejszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego należą: "Pasja wg św. Łukasza", "Polskie Requiem", "Ofiarom Hiroszimy - tren", za który otrzymał w Paryżu nagrodę UNESCO czy symfonia-oratorium "Siedem bram Jerozolimy", przygotowana na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.

Po śmierci Jana Pawła II w 2005 r. na jego cześć Penderecki skomponował na orkiestrę kameralną "Chaconne - in memoria Giovanni Paolo II".W 2005 r. kompozytor został odznaczony przez prezydenta RP Orderem Orła Białego.

Źródło: KAI