392. Zebranie Plenarne KEP: Podsumowanie pierwszego dnia obrad

2022-06-07 15:43
392. Zebranie Plenarne KEP: Podsumowanie pierwszego dnia obrad
Autor: episkopat.pl 392. Zebranie Plenarne KEP: Podsumowanie pierwszego dnia obrad

Trwają obrady 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem. Podsumowano już pierwszą część spotkania biskupów. Odbyła się m.in. uroczysta Msza św. pod Wielką Krokwią. Sprawdź szczegóły.

W pierwszym dniu obrad, przed południem, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Bp Rafał Markowski został wybrany nowym przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu; bp Andrzej Przybylski – delegatem KEP ds. Powołań – to niektóre z decyzji 392. Zebrania Plenarnego KE.

Czytaj także: Abp Jędraszewski: świat tego potrzebuje – światła i prawdziwego smaku życia

Po południu biskupi odmówili Nieszpory w Kaplicy w „Księżówce”, w której 5 czerwca 1997 roku, o godz. 7.15, papież Jan Paweł II celebrował Eucharystię. Była to również okazja do pobłogosławienia odnowionego ołtarza.

O godz. 18 biskupi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. sprawowanej pod Wielką Krokwią, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w 25. rocznicę celebracji eucharystycznej w Zakopanem przez papieża Jana Pawła II i hołdu, jaki złożyli mu górale.

Podczas spotkania biskupi zajmują się m.in. tematem katechezy, której trzydziestolecie obecności w szkole obchodziliśmy dwa lata temu. Kolejnym tematem jest kwestia trwającego synodu biskupów o synodalności. 

Podczas zebrania plenarnego zostanie również przedstawione sprawozdanie z działalności Kościelnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, którego pierwsza kadencja właśnie się kończy.

Sedno Sprawy - Waldemar Kraska