5 czerwca ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej

2022-05-20 9:54
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Sprawdź szczegóły Mszy Św.
Autor: episkopat.pl

Do udziału w dziękczynieniu zaproszeni są wszyscy, zwłaszcza ci, którzy nie mogli z powodu restrykcji osobiście uczestniczyć w beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. W południe zostanie odprawiona uroczysta msza św. z udziałem polskich biskupów.

Trzecie ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje połączone z uroczystym wprowadzeniem relikwii do Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się 5 czerwca w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w Warszawie podczas XV Święta Dziękczynienia. - Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam – mówi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na dziękczynienie w Świątyni Opatrzności Bożej zaproszeni zostali polscy biskupi, w tym roku spodziewane jest ich liczniejsze grono. Homilię podczas głównej mszy świętej o godz. 12.00 wygłosi bp Jan Kopiec. – Biskup gliwicki jest historykiem z wykształcenia, a jest z tego pokolenia, które jeszcze dobrze pamięta bł. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku obchodzi 50-lecie kapłaństwa i 75. rocznicę urodzin. Co więcej, jest przewodniczącym Rady Programowej wydania krytycznego zapisków “Pro memoria” Prymasa Stefana Wyszyńskiego – powiedział kard. Nycz.

- Kard. Stefan Wyszyński jest dla Polaków postacią szczególną. Można go nazwać – obok św. Jana Pawła II – ojcem naszej wolności – tej zewnętrznej jak i wewnętrznej – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

– To dziękczynienie nie jest tylko formalnością czy zwyczajem, który praktykuje się po beatyfikacji. Ono musi nam uświadomić odpowiedzialność za dziedzictwo, jakie kard. Stefan Wyszyński, na którego beatyfikację tak długo czekaliśmy, nam pozostawił – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej.

Ksiądz rzecznik zwraca też uwagę, że “beatyfikacja miała głównie wymiar medialny”. – Nie mogliśmy w niej uczestniczyć w takiej liczbie, w jakiej chcielibyśmy. Wiele osób, które chciały przyjechać do Warszawy, nie mogły z powodu restrykcji pandemicznych. Natomiast dziękczynienie ma już charakter powszechny. - Wykorzystajmy ten czas dziękczynienia, trzy miejsca, trzy daty, żeby być obecnym choć w jednym z nich – zachęca ks. Śliwiński.

Przypomnijmy - beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Źródło: KEP