78 Konkurs Szopek Krakowskich rozstrzygnięty

2021-12-06 10:54
Szopki krakowskie
Autor: Archidiecezja Krakowska

Do tegorocznej rywalizacji stanęło 106 szopkarskich dzieł, o 19 więcej niż rok temu. Oceniano je w różnych kategoriach, w zależności od rozmiaru i wieku twórców. Wyniki ogłoszono w Pałacu Krzysztofory, gdzie trwa już wystawa pokonkursowa.

O zwycięstwo walczyły 43 szopki w kategorii seniorów, trzy w kategorii młodzieżowej, 14 w kategorii rodzinnej, 14 w kategorii dziecięcej i 32 w kategorii szkolnej. Zdaniem Michała Niezabitowskiego, dyrektora Muzeum Krakowa, tegoroczna frekwencja nie była najwyższa w historii konkursu, ale najważniejsze, że tradycja jest podtrzymywana. Podkreślał, że budowanie szopek to sposób na wspólną pracę. - Najmłodsi szopkarze szkolni integrują się i razem potrafią zbudować dzieła, które potem stanowiły dla jury szczególny kłopot- jego członkowie nie wiedzieli w jaki sposób ocenić. Tak silna była konkurencja – podkreślał Niezabitowski.

Jeśli chodzi o duże szopki, zwyciężył Józef Madej, w średnich najlepszy był Maciej Moszew. Dwie równorzędne nagrody w kategorii małych przyznano Zbigniewowi Madejowi i Wiesławowi Barczewskiemu, a najpiękniejszą szopkę miniaturową stworzył w tym roku Jan Kirsz. Najlepszą szopkę rodzinną przygotowali: Marta, Leszek, Patrycja i Bruno Jaskierni. W kategorii szopek młodzieżowych wygrał Stanisław Ożóg. Nagrody za najlepsze szopki dziecięce zdobyli: Róża Mystkowska, Antonia Solecka oraz Paulina Wąsik i Emilia Królik. Za najlepszą szopkę szkolną uznano pracę oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajduje się Święta Rodzina: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta.

Krakowskie szopki prezentują również sceny z postaciami historycznymi: królami, bohaterami narodowymi oraz legendarnymi postaciami, np. Trębaczem, Panem Twardowskim i Lajkonikiem. W 2018 r. Szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Konkurs organizowany jest od 1937 r. w każdy pierwszy czwartek grudnia. Tegoroczne można oglądać od dziś do 27 lutego przyszłego roku, na wspomnianej wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Źródło:ekai