Abp Gänswein: zniszczyłem prywatne listy Benedykta XVI

2023-03-10 15:07
Lublin - miasto żegna Benedykta XVI
Autor: wikipedia.pl

Arcybiskup Georg Gänswein zniszczył po śmierci wszystkie prywatne listy Benedykta XVI. Zrobił to zgodnie z wolą papieża seniora, zapisaną w testamencie- wyznał w wywiadzie dla gazety „Bild”.

Abp Gänswein przyznał, że dwa miesiące po śmierci papieża-seniora „odczuwa ból i wielką pustkę”. Jednocześnie podkreślił, że patrząc oczyma wiary jest spokojny. Towarzyszyłem papieżowi Benedyktowi do bram nieba. Mam nadzieję, że Piotr otworzył je dla niego. Benedykt jest teraz tam, gdzie chciał być, w radości wiary. To jest dla mnie wielka pociecha – wyznał abp Gänswein. Do tej pory modlił się za Benedykta, teraz modli się do niego.

Abp Gänswein zaprezentował we wtorek w Monachium swoją książkę „Nic poza prawdą: Moje życie z Benedyktem XVI”. 66-letni arcybiskup powiedział gazecie Bild, że rozmawiał o niej z papieżem-seniorem w październiku, zaledwie kilka tygodni przed jego śmiercią. Benedykt pytał wtedy, dlaczego jego wieloletni sekretarz planuje tę książkę. Powiedziałem: po śmierci Waszej Świątobliwości pojawią się publikacje, które prawdopodobnie będą twierdzić różne rzeczy – dlatego uważam, że ważne jest, by zabrać głos – podkreśla abp Gänswein.

Główna część spadku papieża seniora, jak książki i rękopisy, trafiła do „Instytutu Papieża Benedykta XVI” w Ratyzbonie. Mniejsza pozostaje w Watykanie, np. korespondencja z jego poprzednikiem. Sam papież-senior podarował mu niektóre pamiątki, na przykład tabernakulum i drewnianą figurę św. Augustyna, Ojca Kościoła które znajdują się teraz w prywatnej kaplicy abp Gänsweina.

Źródło:ekai