Abp Gallagher: papież gotowy zrobić wszystko, co możliwe, by wojna w Ukrainie się skończyła

2022-05-20 11:42
Abp Gallagher
Autor: Italien/Vatikan-wikimedia commons

Uważamy, że trzeba intensywnie pracować na rzecz pokoju - mówił we Lwowie abp Paul Gallagher, sekretarz do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. W pierwszym dniu swojej wizyty w Ukrainie hierarcha odwiedził właśnie Lwów. Spotkał się z abp Mieczysławem Mokrzyckim, łacińskim metropolitą Lwowa, oraz abp. Ihorem Woźniakiem, metropolitą greckokatolickim, oraz przedstawicielami administracji państwowej.

Reprezentant Watykanu odwiedził także miejsca, gdzie przebywają uchodźcy: rzymskokatolicką parafię św. Jana Pawła II oraz klasztor sióstr benedyktynek. "To ważna wizyta dla ludzi, którzy przeżywają wojnę. Obecność przedstawiciela Papieża. Słowa zachęty i zapewnienie o bliskości jest bardzo ważne. To, że jesteśmy razem, i że modlą się za nas- przeżywają to razem z nami. Papieski przedstawiciel przyjechał i jest wśród nas. To naprawdę budzi wielką nadzieję, że jesteśmy razem"– powiedziała s. Bernardeta, przełożona klasztoru.

Abp Gallagher podkreślił, że Stolica Apostolska nie ustaje zarówno w wysiłkach dyplomatycznych, jak i w działaniach humanitarnych na rzecz Ukrainy. Uważamy, że trzeba intensywnie pracować na rzecz pokoju – powiedział hierarcha. Zachęcamy do udzielania pomocy humanitarnej, a jednocześnie możemy uwrażliwiać wielką wspólnotę międzynarodową. Zawsze jest to potrzebne. Niestety, we wszystkich konfliktach, również w Syrii czy w Libanie, po pewnym czasie pojawia się zmęczenie, gdy chodzi o wspieranie jakiegoś narodu. Zmęczenie, bo nie można znaleźć rozwiązania i potem bardzo długo może się to tak przeciągać. Tymczasem papież wiele razy zabierał głos, modlił się, apelował o zakończenie wojny i pokój w Ukrainie. Nadal będziemy to robić – mówił abp Gallagher.

Po przybyciu do Kijowa abp Gallagher spotkał się ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosławem Szewczukiem.

Źródło: Vatican News