Abp Grzegorz Ryś: skąd się biorą ruiny

2021-09-11 15:48 Adam Kuźmicki
Abp Grzegorz Ryś: skąd się biorą ruiny
Autor: Adam Kuźmicki Abp Grzegorz Ryś w trzecim dniu Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji w Łodzi

Ruiny to efekt braku fundamentów - mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. w sobotę 11 września, w trzecim dniu Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji w Łodzi. Metropolita łódzki odnosił się do Ewangelii o budowaniu na twardym fundamencie opartym na skale.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podkreślał, że budowanie bez fundamentów musi skończyć się ruiną. Zwracał też uwagę, że nie powinno się przyczyn upadku szukać na zewnątrz.

Na koniec tego namysłu o rewitalizacji miasta Pan Jezus nam mówi, skąd się biorą ruiny. Zwykle myślimy, że powodem tego, że domy się obracają w ruinę, są powodzie i wichry. Wszystkiemu winna wichura. Przyszła trąba powietrzna. Wszystkiemu winny deszcz, powódź. Pan Jezus dzisiaj mówi: nie wichura i nie deszcz, i nie powódź. Tylko brak fundamentu. Trzeba by się było zapytać: a jakżeś ten dom stawiał?

Także w naszym Kościele słychać, że wszystkiemu jest winna pandemia. Jak ta pandemia nam zaszkodziła. Jak ta pandemia zniszczyła nam Kościół. Pandemia wyrzuciła ludzi z naszych zgromadzeń. A może jest zupełnie inaczej? Może jest tak, że pandemia nas pyta: a na czym ten dom był postawiony? mamy na wszystko odpowiedź. Skąd jest kryzys? No za to to odpowiadają te wszystkie -izmy: neomodernizm, neokomunizm, genderyzm. Wszystkie -izmy albo -yzmy się na nas uparły, zwaliły się i teraz mieszkamy w ruinach. Albo nie mieszkamy, bo już trzy czwarte się wyprowadziła.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, odbywający się w Łodzi pod haseł Miasto-Rewitalizacja, zakończył się w sobotę po południu. Na stadionie żużlowym Orła zorganizowano koncert "Dekalog".

Źródło: Abp Grzegorz Ryś: skąd się biorą ruiny