Abp Józef Guzdek oficjalnie objął stery Archidiecezji Białostockiej

2021-09-04 13:28
Abp Józef Guzdek
Autor: Archidiecezja Białostocka

Za nami uroczysty ingres abp. Józefa Guzdka do Bazyliki Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Dzień wcześniej hierarcha objął, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, archidiecezję białostocką.

Papież Franciszek mianował abp. Józefa Guzdka metropolitą białostockim 16 lipca 2021. W piątek 3 września kanonicznie objął on archidiecezję, a dzień później odbył się jego uroczysty ingres do Archikatedry Białostockiej.

Piątkowe uroczystości zaczęły się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego w Bazylice Archikatedralnej wraz z bp. Henrykiem Ciereszką, abp. seniorem Edwardem Ozorowskim, kolegium konsultorów, Kapitułą Metropolitalną, a także księżmi dziekanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi. Następnie odczytano bullę nominacyjną papieża Franciszka, a nowy metropolita i duchowni przewidziani przepisami prawa złożyli podpisy na dokumencie objęcia archidiecezji. Obrzęd zakończyło błogosławieństwo i modlitwa zawierzenia przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

Z kolei w sobotę abp Józef Guzdek odprawił uroczystą Mszę św. połączoną z ingresem do Bazyliki Archikatedralnej. W uroczystości wzięli udział: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, biskupi białostoccy, biskupi z metropolii białostockiej (Łomży i Drohiczyna) oraz biskupi z archidiecezji warszawskiej, krakowskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji ełckiej. Obecny był też prawosławny Arcybiskup Jakub oraz hierarchowie innych wyznań.

Po uroczystym procesyjnym wejściu do archikatedry liturgię rozpoczął abp Salvatore Pennacchio. Następnie została odczytana bulla nominacyjna papieża Franciszka. Nowemu Metropolicie Białostockiemu przekazano pastorał arcybiskupów białostockich jako symbol władzy pasterskiej, po czym zajął on miejsce na katedrze. Przewodniczył dalej Mszy świętej, wygłosił homilię, a na koniec udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Abp Józef Guzdek był m.in. biskupem pomocniczym w Krakowie w latach 2004–2010, biskupem polowym Wojska Polskiego w latach 2010–2021, a od 2021 roku jest też administratorem apostolskim Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Na prośbę papieża Franciszka będzie nadal pełnił tę funkcję do czasu objęcia urzędu przez jego następcę.

Źródło: Archidiecezja Białostocka