Abp Kupny udostępnił uchodźcom hotel im. Jana Pawła II

2022-03-12 17:49 Justyna Bieniek
abp Kupny
Autor: W26/wikimedia commons

Ponad 100 ukraińskich uchodźców zamieszkało w hotelu im. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. - Mój dom jest także waszym domem- zapewniał metropolita wrocławski.

Decyzją abp Józefa Kupnego, uciekające przed wojną matki z dziećmi, znalazły schronienie w hotelu Jana Pawła II. Archidiecezja wrocławska wzięła ich pod swój dach. To kilkadziesiąt rodzin.- Jesteśmy z wami i cieszymy się, że możemy pomóc i was gościć. Czujcie się tutaj jak w domu, jak wśród przyjaciół. Będę słuchał, czego wam potrzeba, żeby was jak najlepiej wesprzeć - zapowiedział abp Kupny. Metropolita wręczył ukraińskim dzieciom zabawki. Najmłodsze ma zaledwie 12 dni. Otrzymało od archidiecezji wózek dziecięcy i wyprawkę.

Uchodźcy mówili arcybiskupowi, że najbardziej potrzebują pracy, ponieważ nie chcą być ciężarem, pragną stać się jak najszybciej samodzielni i także pomagać. - Zrobię wszystko, żeby zapewnić wam pracę i dobre warunki życia. Jesteście mi bardzo bliscy. Wiem, że tutaj nigdy nie będzie jak u siebie w domu, ale chcemy wam dać jego namiastkę. Uśmiechajcie się i bądźcie z nami tutaj choć trochę szczęśliwi - mówił abp Kupny.

Pasterz Kościoła wrocławskiego na bieżąco śledzi wojnę na Ukrainie. Jak mówi, boli go serce, kiedy widzi ten ogrom zła i cierpienia. - Mamy świadomość, że wasza sytuacja jest bardzo trudna. Wasi mężowie, ojcowie, dziadkowie wspaniale walczą o niepodległość Ukrainy. Jesteśmy z nich dumni i wspieramy ich. Wrocławski metropolita przyznał, że Ukraina jest bliska jego sercu. Wspominał o swoich wizytach w Kijowie i we Lwowie. Uciekającym przed wojną matkom z dziećmi powiedział: - Mój dom jest także waszym domem. Zapewniał uchodźców, że modli się za nich i za całą Ukrainę.

Nowi goście hotelu mają zapewniony nie tylko dach nad głową i posiłki, ale także pomoc psychologa oraz lekarza. Dla dzieci przygotowano także domowe przedszkole, gdzie mogą pod opieką wykwalifikowanej kadry wspólnie spędzać czas.

Źródło:ekai