Abp Skworc: przychodzimy do Królowej i Matki, powierzamy Jej opiece naszą przyszłość

2022-05-03 20:12
Abp Skworc
Autor: Archidiecezja Katowicka/ Przemysław Kucharczak

Błagamy, aby Matka Księcia Pokoju uprosiła łaskę pokoju całej ludzkiej rodzinie, zwłaszcza w Ukrainie – mówił abp Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy sprawowanej w intencji Ojczyzny, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Katowicach.

„Dziś duchowo pielgrzymujemy przed obraz Jasnogórskiej Królowej Polski, aby złożyć hołd obecności, modlitwy, oraz oddać się pod macierzyńską opiekę Matki i Królowej” – mówił metropolita. I przypomniał, że jest Ona również nazywana Królową Pokoju, dlatego w tym dniu błagamy, aby Matka Księcia Pokoju, Jezusa Chrystusa, uprosiła łaskę pokoju całej ludzkiej rodzinie, zwłaszcza w Ukrainie. Odnosząc się do Liturgii Słowa podkreślił, że „Maryja z wysokości krzyża otrzymała niezwykłą nominację na Matkę uczniów Jezusa, do których należmy”. – Przychodzimy do Królowej i Matki, a wspominając ważne, historyczne rocznice, powierzamy Jej opiece naszą przyszłość– powiedział hierarcha. Podkreślił, że do Maryi, czczonej dzisiaj w tytule „Królowa Polski” odnoszą się wyśpiewane dziś słowa: „Tyś wielką chlubą naszego narodu”. – Maryja jest dumą, chlubą Kościoła, ale i jego radością. Jest naszą radością, wszak w ostatnim momencie życia Ukrzyżowany zwraca swoje oczy ku Matce i ku Janowi, by zabezpieczyć ich przyszłość, a przez to zabezpieczyć także przyszłość swojego Kościoła, naszą przyszłość – stwierdził abp Skworc. Z wdzięcznością mówił o losie minionych pokoleń i podjętych przed laty zmaganiach o miejsce Górnego Śląska „w ramionach Matki – Polski”. – Chcemy (…) pamiętać o losach naszej ojcowizny i o losach naszych ojców i matek, rodziców, dziadków i pradziadków, którzy wtedy stanęli do walki o to, by ich ziemia ojczysta, nasza ojcowizna, znalazła się w odrodzonej ojczyźnie, w Polsce – powiedział.

Abp Skworc przypomniał, że 22 czerwca przypada 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej, a 7 listopada setna rocznica utworzenia Administracji Apostolskiej dla Górnego Śląska, stanowiącej fundament nowej, górnośląskiej diecezji. Miejscem upamiętnienia świadków historii stanie się powstający w przyziemiu katedry Panteon Górnośląski. – Umożliwi on spotkanie w przestrzeni wirtualnej z wartościowymi ludźmi Górnego Śląska, którzy w minionym 100-leciu żyli i przekazywali wartości – stwierdził abp Skworc.

Na koniec Mszy św. za ojczyznę przypomniał słowa umierającego prymasa Hlonda o tym, że zwycięstwo jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję. Wskazał, że możemy je odnieść także do aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Poprosił o modlitwę, żeby nastąpiło zwycięstwo pokoju, a po nim nastąpił proces porozumienia, pojednania. – Mamy jednego Ojca w niebie. „Fratelli tutti” jesteśmy, Papież nam to przypomina. Jesteśmy wszyscy braćmi i siostrami – powiedział. Zachęcił do  modlitwy o pokój zwłaszcza w maju, który jest miesiącem maryjnym. - Niech dzięki każdemu z was pomniejszy się terytorium wojny, jakiejkolwiek walki między ludźmi, niech zapanuje pokój – powiedział.

Mszę koncelebrowali biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej: Marek Szkudło i Adam Włodarczyk oraz m. in. prezbiterzy posługujący w kurii i instytucjach archidiecezjalnych.

Źródło:ekai