Abp Stanisław Gądecki: Kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie

2021-10-11 11:08 Justyna Bieniek
Abp Gądecki
Autor: Paterm/Wikimedia Commons

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wypowiedział te słowa w homilii Mszy św. przy grobie św. Piotra Apostoła w bazylice watykańskiej. W Rzymie, wizytę ad limina apostolorum, rozpoczęła druga grupa biskupów.

Apostołowie Piotr i Paweł świadczą, że prawdziwym uczniem Chrystusa jest tylko ten, to potrafi śmiało podjąć dla Niego utrapienia, prześladowania, a nawet męczeństwo. Obaj uczą nas, że kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie – mówił metropolita poznański. Abp Gądecki przypomniał, że „obie te postacie są dla Kościoła z jednej strony symbolem konieczności ewangelizowania wszystkich narodów świata bez wyjątku. Z drugiej- okazją do wyznania wiary w jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół.

Metropolita poznański zaznaczył, że święty Piotr i święty Paweł, „którzy na ziemi spotkali się w sumie niewiele więcej niż piętnaście dni, dziś stają przed nami i mówią: jest tylko jedno dzieło prawdziwej reformy, które trzeba przeprowadzić, a jest to reforma samego siebie. To także, zdaniem arcybiskupa Gądeckiego, cel rozpoczętego synodu- duchowe podążanie w kierunku osobistego nawrócenia.

W skład drugiej grupy biskupów, którzy odbywają wizytę ad limina Apostolorum wchodzą archidiecezje: gdańska, szczecińsko-kamieńska, poznańska i wrocławska.

Źródło: episkopat.pl