Abp Szewczuk: dziś kobieta jest symbolem siły i odwagi Ukrainy

2022-03-17 17:36 Justyna Bieniek
Abp Swiatosław Szewczuk
Autor: vaticannews.va

Kiedy mówimy o naszej Ojczyźnie, naszej Ukrainie, która trwa, zmaga się, przed oczami pojawia się postać kobiety jako symbol Ukrainy, jako ta, która dźwiga niewypowiedziany ciężar wojny, która czuwa nad życiem pośród morza śmierci, która buduje i chroni przyszłość” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Według hierarchy- „Ukrainka to dziś cała Ukraina”.

Każdego dnia rozmawiając z ludźmi, którzy przyjeżdżają do naszych parafii, w szczególności w Kijowie, Charkowie, Zaporożu, Odessie, widzimy przede wszystkim kobiety, które troszczą się o osoby starsze i karmią swoje dzieci. Dziś kobieta jest symbolem siły i odwagi Ukrainy. Dziwne połączenie: męstwo i kobieta. Słowo męstwo zawsze kojarzyło się z mężczyzną, ale tutaj widzimy kobiecą siłę, która daje Ukrainie nadzieję” – powiedział abp Szewczuk.

Dzisiaj szczególnie modlimy się za nasze dziewczęta i kobiety w Siłach Zbrojnych Ukrainy, które bronią swojej ojczyzny z bronią w ręku. Szczególnie współczujemy i modlimy się za kobiety, które są ofiarami tej wojny na terytoriach okupowanych. W naszych wioskach, zwłaszcza w obwodzie kijowskim, kobiety stają się pierwszymi ofiarami okupacji, ofiarami przemocy, upokorzenia, gwałtów” – powiedział zwierzchnik UKGK. Zaznaczył, że cały świat zobaczył zdjęcie tzw. "kijowskiej Madonny", młodej kobiety, która karmi piersią swoje nowo narodzone dziecko na schodach stołecznego schronu. „A inne kobiety są zmuszone opuścić ojczyznę z dziećmi i wyjechać za granicę” - dodał.

Abp Szewczuk przypomniał, że dziś mówi się o ponad trzech milionach uchodźców z Ukrainy. "Kto może w pełni zrozumieć ból kobiety opłakującej syna zabitego na wojnie, która straciła męża, brata lub siostrę na wojnie?. Ale przede wszystkim dzisiaj podziwiamy kobiety, które trwają w modlitwie przed Bogiem, które są jak kijowska Oranta, modląca się Bogurodzica, Niezniszczalny Mur, dzień i noc z podniesionymi rękami modlą się za swoje miasto, za swoją ziemię" – powiedział zwierzchnik UKGK. Podkreślił, że kobieta jest nadzieją narodu, symbolem nieustraszoności, zwycięstwem życia nad śmiercią, symbolem, że Ukraina przetrwa nawet w tak nieludzkich okolicznościach” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Źródło:ekai