Archidiecezja Warszawska zachęca do odwiedzin wielkopostnych kościołów stacyjnych

2023-02-21 10:54 Justyna Bieniek
Wielki Post
Autor: Archidiecezja Warszawska/fot. Wojciech Łączyński

Już od dziewięciu lat mieszkańcy Warszawy praktykują w Wielkim Poście dawną tradycję pielgrzymowania do wielkopostnych kościołów stacyjnych. Początek tegorocznej edycji w Środę Popielcową, 22 lutego, w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 20.00 kard. Kazimierz Nycz będzie właśnie tam przewodniczył Mszy świętej z obrzędem posypania głów popiołem.

Kościoły stacyjne to wspólne dzieło obu warszawskich diecezji. 40 stołecznych świątyń będzie w Wielkim Poście miejscem pielgrzymek indywidualnych lub małych grup. Wyznaczony na dany dzień wielkopostny kościół stacyjny będzie otwarty przez cały dzień. Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta o godz. 20.00 w parafiach archidiecezji warszawskiej oraz o godz. 18:00 – w diecezji warszawsko-praskiej.

W kościele stacyjnym będzie można się wyspowiadać, wziąć udział w adoracji oraz nabożeństwach wielkopostnych, aby przygotować się do obchodów tej największej tajemnicy chrześcijaństwa, jaką jest misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej 2 kwietnia. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

W obu diecezjach wybrano czterdzieści świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano te o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym realizowany będzie ramowy program.

Kościół stacyjny będzie otwarty od godz. 6.00 do godz. 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 12.00 odbędzie się modlitwa Anioł Pański i różaniec, o 15.00 Koronka do Miłosierdzia lub Droga Krzyżowa, a o 19.00 Gorzkie Żale.

Czasami parafie modyfikują ten program, dostosowując go do swoich realiów, dlatego warto wcześniej sprawdzić plan dnia w danym kościele stacyjnym np. w internecie. Godziny niektórych nabożeństw mogą być też inne np. w niedziele.

Źródło:ekai